Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Εγγραφή στο Newsletter

Limassol Today - Asset 10

Το πάλεψε μέχρι τέλους…

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάσο Δώνη που σκόραρε (47’) και δημιούργησε το γκολ του Μάριο Ηλία (78’), ο ΑΠΟΕΛ επέστρεψε στις νίκες και στην κορυφή της βαθμολογίας, επικρατώντας της Καρμιώτισσας με 2-1 στο Τσίρειο, για την 19η αγωνιστική. Ο Μίχαλ Ντούρις (85′) μείωσε για την ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών. Πρώτο γκολ με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα για τον Κύπριο επιθετικό, που εκ του αποτελέσματος ήταν καθοριστικό.

Οι γαλαζοκίτρινοι «απάντησαν» με τρίποντο στην πρώτη ήττα (0-1) επί Βλάνταν Μιλόγεβιτς κόντρα στην ΑΕΛ, και φτάνοντας στις 13 συνολικά νίκες στο πρωτάθλημα και τους 43 βαθμούς. Προσπέρασαν έτσι, ΑΕΚ και Πάφος FC (41 β.) και σκαρφάλωσαν ξανά στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα (εκκρεμεί ο αυριανός αγώνας ανάμεσα σε ΑΕΚ και Άρη).

Από την άλλη, πρώτη ήττα στο 2023 για την Καρμιώτισσα και πρώτη επί των ημέρων Σωφρόνη Αυγουστή στον πάγκο της. Η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών παραμένει στους 20 βαθμούς και την 9η θέση, στο +7 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Για την 20η αγωνιστική, ο ΑΠΟΕΛ υποδέχεται τον Ακρίτα την Κυριακή (22/1), ενώ η Καρμιώτισσα φιλοξενείται από την ΑΕΛ, μια ημέρα νωρίτερα (21/1).

Το ματς

Μετά από το ισορροπημένο ξεκίνημα στην αναμέτρηση, ο ΑΠΟΕΛ σταδιακά πήρε την κατοχή της μπάλας και έψαξε για διαδρόμους προς την περιοχή της Καρμιώτισσας. Οι γαλαζοκίτρινοι κυκλοφόρησαν την μπάλα, δυσκολεύτηκαν όμως στη δημιουργία, με τους γηπεδούχους να κλείνουν σωστά τους χώρους. Από την πλευρά της, η ομάδα των Πάνω Πολεμιδιών είχε το μυαλό στην άμυνα, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Ήταν μάλιστα αυτή που απείλησε πρώτη, μετά από εκτέλεση φάουλ του Κουλιμπαλί και κεφαλιά του Ντούμπια (24’).

Από το σημείο εκείνο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό, έγιναν πιο δημιουργικοί και έφτασαν κοντά στο γκολ σε δύο περιπτώσεις με τον Ντάλσιο. Αρχικά στο 32’ στέλνοντας από καλή θέση την μπάλα πάνω από τα δοκάρια και τέσσερα λεπτά αργότερα (36’), ξανά από πλεονεκτική θέση «ανάγκασε» τον Κνόμπλοχ σε δύσκολη απόκρουση.

Με γκολ του Δώνη από τα… αποδυτήρια (47’) στην επανάληψη, ο ΑΠΟΕΛ έλυσε τον γόρδιο δεσμό και πήρε προβάδισμα στο σκορ, όταν μετά από σέντρα του Φεράρι από αριστερά, ήρθε από πίσω, έπιασε στον ύπνο τον Σέλουστκα και με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Κνόμπλοχ. Στη συνέχεια, οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και με το υπέρ τους σκορ έδειχναν πιο άνετοι, χωρίς να απειλούνται, αλλά και χωρίς να απειλούν, μέχρι και το 78ο λεπτό, όταν ο Ηλία πέρασε στο γήπεδο ως αλλαγή. Πριν καν τη συμπλήρωση ενός λεπτό αφότου πέρασε στο γήπεδο, ο Κύπριος επιθετικός βρέθηκε απέναντι από τον Κνόμπλοχ μετά από όμορφη κάθετη πάσα του Δώνη και με άψογο τελείωμα σκόραρε, γράφοντας το 2-0.

Η Καρμιώτισσα δεν παράτησε το ματς, έψαξε το γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι για διεκδίκηση βαθμολογικού οφέλους και το βρήκε, με τον Ντούρις (85′). Μετά από γύρισμα του Ντούμπια, Χατζηβασίλης και Καρώ διεκδίκησαν την μπάλα και έπεσαν αμφότεροι στο έδαφος. Ο Σλοβάκος «εκμεταλλεύτηκε» την κόντρα και με κοντινό πλασέ σκόραρε. Ο ΑΠΟΕΛ φώναξε για επιθετικό φάουλ, έγινε έλεγχο από το VAR, με το γκολ να επικυρώνεται κανονικά. Παρόλα αυτά, το τελικό αποτέλεσμα δεν άλλαξε, με τον ΑΠΟΕΛ να επιστρέφει στις νίκες, με 2-1.