Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Εγγραφή στο Newsletter

Limassol Today - Asset 10
ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑΤρίτη σερί ήττα για την ομάδα των Πολεμιδιών!

Τρίτη σερί ήττα για την ομάδα των Πολεμιδιών!

Η Ανόρθωση επικράτησε με 2-0 της Καρμιώτισσας στο «N. Papas Group Αμμόχωστος-Επιστροφή», για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος, πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Η «Μεγάλη Κυρία» μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο να είναι πολύ ορεξάτος και να δημιουργεί τελικά το γκολ για την ομάδα του. Ήταν ένα κόρνερ στο 12ο λεπτό που εκτέλεσε ο ελλαδίτης μεσοεπιθετικός, ο Αμπαρτζουμιάν στο πρώτο δοκάρι έκανε γυριστή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 35′ ο Χριστοδουλόπουλος αισθάνθηκε ενοχλήσεις και τελικά βγήκε αναγκαστική αλλαγή. Από εκείνο το σημείο και μετά, η Καρμιώτισσα πήρε το πάνω χέρι στον αγώνα και δημιούργησε ευκαιρίες, χωρίς όμως να σκοράρει.

Στο δεύτερο μέρος η Ανόρθωση μπήκε με σκοπό να τελειώσει το παιχνίδι. Και το κατάφερε στο 60ο λεπτό, μετά από λάθος των ποδοσφαιριστών της Καρμιώτισσας που έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και γύρισε την κατάλληλη στιγμή την μπάλα στον επερχόμενο Νινγκά, που είχε εύκολο έργο για να στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα. Η Ανόρθωση συνέχισε να προσπαθεί και για τρίτο γκολ, με την Καρμιώτισσα να έχει πετάξει… λευκή πετσέτα.

Σκόρερ: 12′ Αμπαρτζουμιάν, 60′ Νινγκά

Κίτρινες: 15′ Χατζηβασίλης, 45+2′ Χούμποτσαν, 80′ Μπεν Σαλάμ / 45′ Ιωάννου, 54′ Σάμπο

Καρμιώτισσα (Χ. Χαραλάμπους): Νόμπλοχ, Σέλουτσκα (66′ Αγγελή), Μαλόουν, Ελ Αλουχί, Χούμποτσαν, Μεντιμόρετς, Χουσμπάουερ (78′ Οικονομίδης), Καλτσάς (66′ Ντούμπια), Χατζηβασίλης (58′ Ζελάγια), Μπεν Σαλάμ, Ντούρις (78′ Ανδρονίκου)

Ανόρθωση (Ν. Μίλανιτς): Λόρια, Μπαϊσίνιο, Αρτυματάς, Κορέια, Χριστοδουλόπουλος (35′ Ιωάννου), Εμπραλίτζε (72′ Γουαρίς), Αμπαρτζουμιάν, Σάμπο (86′ Πάντσεον), Νινγκά (72′ Ράντονιτς), Κορρέα, Ουάρντα (86′ Αντωνίου)