Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Βαριά ήττα στην «Αρένα»!

Η ΑΕΚ πέρασε ένα εύκολο απόγευμα κόντρα στην Καρμιώτισσα, καθώς στην ένατη αγωνιστική πήρε μία ευρεία νίκη (4-0) μέσα στο «ΑΕΚ Αρένα», επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Οι «κιτρινοπράσινοι» με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Άλτμαν που σημείωσε τρία τέρματα, ανέβηκαν στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα (16 βαθμούς), μία σημαντική εξέλιξη για την ομάδα. Σκόρερ και ο Γκιούρτσο που επέστρεψε ορεξάτος.

Η Καρμιώτισσα παρόλο που δεν έμεινε πίσω στην Αρένα, δε μπόρεσε να πάρει κάτι ουσιαστικό, μένοντας στη δέκατη θέση με δέκα βαθμούς, ύστερα από εννέα δοκιμασίες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, η ΑΕΚ ήταν κυρίαρχη από τις πρώτες στιγμές, καθώς μπόρεσε να πετύχει τέρμα νωρίς με τον Άλτμαν, καθώς ο πολύπειρος άσος άνοιξε τον «χορό» των τερμάτων μόλις στο 25΄΄ δευτερόλεπτο, αιφνιδιάζοντας τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Κάτσκεβιτς προσπάθησαν να αντιδράσουν, έχασαν ευκαιρία με Ζελάγια (15΄), όμως ο Άλτμαν (18΄) επανήλθε και «έγραψε» το 2-0, απλοποιώντας τα πράγματα για τους γηπεδούχους. Η Καρμιώτισσα δεν ήθελε να αμυνθεί, έχασε νέες ευκαιρίες με τους Κουλιμπαλί και Ζελάγια (45΄), όμως ως την ανάπαυλα δε μπόρεσε να βρει δίχτυα. Το 2-0 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε αισθητά κυρίως από την ΑΕΚ, η οποία ήθελε να κάνει σωστή διαχείριση του αποτελέσματος που ήδη είχε στα χέρια της. Οι ποδοσφαιριστές του Όλτρα, παρατήρησαν την Καρμιώτισσα να χάνει ευκαιρία με τον Ζελάγια (53΄), όμως οι ίδιοι έκαναν με απλοϊκό τρόπο το 3-0, χάρη στο σφάλμα που υπέπεσε ο Μαλόν και έδωσε στην ΑΕΚ ένα πέναλτι, στο οποίο ευστόχησε ο Άλτμαν (60΄) για το δικό του χατ-τρικ. Ο Ισραηλινός με την οικογένεια στο γήπεδο, σημείωσε τα τρία πρώτα τέρματα στο πρωτάθλημα.

Στο υπόλοιπο χρονικό διάστημα του αγώνα, οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο ελεύθερα, έχασαν κάποιες ευκαιρίες, όμως το αποτέλεσμα δεν άλλαξε σε ουσιαστική βάση, μόνο που ο Γκιούρτσο «έγραψε» το τελικό 4-0, που «σφράγισε» τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Σημαντική εξέλιξη η συμμετοχή του Ανδρέου στο ματς, με τον Όλτρα να του δείχνει εμπιστοσύνη. Την επόμενη αγωνιστική, η Καρμιώτισσα υποδέχεται τον Απόλλωνα, ενώ η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον Ακρίτα που ψάχνει βαθμούς.