Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟMORE OF FOOTBALLΔιέλυσε την Σενεγάλη και τώρα Γαλλία!

Διέλυσε την Σενεγάλη και τώρα Γαλλία!

Και τώρα, γιγαντομαχία με τη Γαλλία! Η Αγγλία ήταν άλλη κλάση ενάντια στη Σενεγάλη, τη νίκησε 3-0 και πήρε την πρόκριση για τα προημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του Κατάρ, όπου θα ανταμώσει με τους «τρικολόρ».

Μεγάλο ματς από Μπέλιγχαμ-Φόντεν, από ένα γκολ οι Κέιν, Χέντερσον και Σάκα, με τον Βρετανό αρχηγό να κάνει επιτέλους σεφτέ στο Κατάρ.

Για τους ηττημένους, στον πάγκο έμεινε ο Παπέ Σισέ του Ολυμπιακού, με τα «λιοντάρια της Τεράνγκα» να επιστρέφουν στην πατρίδα τους μετά από μία αξιοπρεπέστατη πορεία Μουντιάλ.

Το ματς

Η πρώτη φάση άργησε να έρθει, καθώς παρά την πρωτοβουλία των κινήσεων που είχαν οι Άγγλοι στα πρώτα λεπτά, υστερούσαν στην τελική πάσα. Εντέλει, πρώτοι απείλησαν οι Σενεγαλέζοι, με τον Σαρ να σουτάρει ψηλά άουτ από πλεονεκτική θέση στο 23’.

Εννέα λεπτά αργότερα, ο Ντιά μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά και έπιασε το σουτ αλλά είδε τον Πίκφορντ να αποκρούει εντυπωσιακά με το ένα χέρι, όμως στο 38’ οι Αφρικανοί είδαν την Αγγλία να σκοράρει στην πρώτη της ευκαιρία!

Ο Κέιν βρήκε τον Μπέλιγχαμ και εκείνος έσπασε την κατάλληλη στιγμή στον Χέντερσον, που με συρτό σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ.

Σε εκείνη τη φάση τα «λιοντάρια της Τεράνγκα»… σκόρπισαν, με τον Κέιν να έχει σουτ άουτ στο 41’ όμως να φτάνει τελικά στο πρώτο του γκολ στο φετινό Μουντιάλ στο 45+3′! Και πάλι είχε συμμετοχή ο Μπέλιγχαμ, που έκανε εξαιρετική προσπάθεια και τροφοδότησε τον Φόντεν, ο οποίος βρήκε με μία τον αρχηγό της ομάδας και εκείνος τελείωσε ιδανικά τη φάση για το 2-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τριπλή αλλαγή από πλευράς Σισέ, με το ματς να ανοίγει λόγω της ανάγκης της Σενεγάλης να βρει γρήγορα γκολ. Για μία ακόμη φορά όμως, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Μεντί, με τον Σάκα να τελειώνει υποδειγματικά τη φάση μετά το γύρισμα του Φόντεν στο 57’!

Η… σεμνή τελετή τελείωσε κάπου εκεί, με το υπόλοιπο της αναμέτρησης να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Με το μυαλό ήδη στη Γαλλία, οι Βρετανοί κατέβασαν στροφές και δεν απειλήθηκαν μέχρι το τέλος, παίρνοντας μία ξεκούραστη πρόκριση.