Εγγραφή στο Newsletter

Limassol Today - Asset 10
ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟMORE OF FOOTBALLEuropa League: Η Νάντ άντεξε απέναντι στη Γιουβέντους!

Europa League: Η Νάντ άντεξε απέναντι στη Γιουβέντους!

Η Ναντ άντεξε απέναντι στη Γιουβέντους χάρη στα δοκάρια και στο σύστημσα VAR και έφυγε με ισοπαλία 1-1 απ’ το Τορίνο για τα μπαράζ της φάσης των 16 του Europa League. Η Μονακό έκανε την ανατροπή στην ανατροπή στο Λεβερκούζεν, η Σεβίλλη διέλυσε την Αϊντχόφεν.

Η Γιουβέντους είχε τις ευκαιρίες, η Ναντ είχε το σύστημα VAR και πήρε το αποτέλεσμα στο Τορίνο. Το 1-1 για τον πρώτο αγώνα των μπαράζ για τη φάση των 16 του Europa League κρατάει τους Γάλλους στο παιχνίδι της πρόκρισης και μάλιστα με πολλές ελπίδες, ενόψει του δεύτερου παιχνιδιού στο «Μποζουάρ».

Οι «μπιανκονέρι» είχαν την κυριαρχία στον αγωνιστικό χώρο, αν και χωρίς την κατοχή της μπάλας. Δημιούργησαν πιο επικίνδυνες στιγμές και στο 13′ τη μεγαλύτερη όλων, όταν ο Άνχελ ντι Μαρία γέμισε για τον Φεντερίκο Κιέζα κι απ’ αυτόν η μπάλα έφτασε στον Ντούσαν Βλάχοβιτς για το 1-0. Οι Ιταλοί συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στον αγωνιστικό χώρο, με τη Ναντ να εμφανίζεται ικανοποιημένη ακόμα και με αυτό το μέγεθος της ήττας. Ωστόσο, ένα λάθος στο 60′ έδωσε τη δυνατότητα στα «καναρίνια» να ισοφαρίσουν. Μια κόντρα κι ένα γλίστρημα του Μπρέμερ έφερε τον Λουντοβίκ Μπλας σε θέση βολής για το 1-1. Το σκορ ήταν ιδανικό ώστε οι παίκτες του Αντουάν Κομπουαρέ να οπισθοχωρήσουν ακόμη περισσότερο. Στην επόμενη φάση, ο Βλάχοβιτς είχε διπλό δοκάρι, ενώ δοκάρι είχε λίγο αργότερα και ο Ντι Μαρία με φαλτσαριστό σουτ.

Οι αλλαγές των δύο προπονητών δεν έφεραν αποτέλεσμα και στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων σημειώθηκε η φάση που προκάλεσε αντιδράσεις. Σε γέμισμα στην περιοχή της Ναντ, ο Μπρέμερ με τον Μανουέλ Λοκατέλι πήδηξαν για κεφαλιά, Ο Φαμπιάν Σεντόνζ πήδηξε κι αυτός αλλά με τα χέρια απλωμένα κι η μπάλα κατέληξε άουτ. Ο VAR κάλεσε τον διαιτητή να δει τη φάση, αφού η μπάλα άγγιξε τα χέρια του Γάλλου αμυντικού, όμως ο Ζοάο Πέντρο Πινιέιρο απεφάνθη ότι ο Μπρέμερ έκανε επιθετικό φάουλ στον Σεντόνζ, κρατώντας τον κατά το άλμα, πριν γίνει το χέρι. Το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους και την επόμενη εβδομάδα το ραντεβού των δύο ομάδων θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον.

Η Σεβίλλη χρειάστηκε μόλις ένα δεκάλεπτο ώστε φαινομενικά να καθαρίσει με την υπόθεση πρόκριση. Το 3-0 επί της Αϊντχόφεν στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν” δίνει μεγάλο προβάδισμα στην… κυρίαρχο του θεσμού, έστω κι αν ο αγώνας ήταν πιο ισορροπημένος απ’ ό,τι φανερώνει το τελικό σκορ. Η ποιότητα ορισμένων παικτών των Ανδαλουσιάνων έκανε τη διαφορά, αρχής γενομένης από τις καθυστερήσεις του 1ου μέρους.

Ο φορμαρισμένος Γιουσέφ εν Νεσιρί χρίστηκε σκόρερ για όγδοη φορά σε έντεκα παιχνίδια έπειτα από το Μουντιάλ. Στο 50ό λεπτό, η όμορφη ενέργεια του Λούκας Οκάμπος οδήγησε στο 2-0 και πέντε λεπτά αργότερα ο Νεμάνια Γκούντελ έγραψε το τελικό σκορ. Οι παίκτες του Ρουντ φαν Νίστελροϊ δεν το έβαλαν κάτω, έχασαν ευκαιρίες, όμως δεν βρήκαν ένα γκολ που θα τους επανέφερε στο κόλπο της πρόκρισης.

Η Λεβερκούζεν ήταν ανώτερη όμως πλήρωσε τα σφάλματά της και ηττήθηκε 2-3 από τη Μονακό στη Γερμανία. Ένα τραγικό λάθος του Λούκας Χραντέτσκι (έστειλε την μπάλα στην εστία του έπειτα από πίεση του Μπριλ Εμπολό) ήταν η αρχή του κακού για τους γηπεδούχους, που αντέδρασαν άμεσα κι έψαξαν την ισοφάριση. Οι ευκαιρίες ήταν αρκετές, ο Αλεξάντερ Νίμπελ χρειάστηκε να επέμβει σε ουκ ολίγες περιπτώσεις, όμως με την έναρξη του 2ου μέρους, ήρθε η ανατροπή.

Πρώτα ο Μουσά Ντιαμπί στο 48′ κι ύστερα ο Φλόριαν Βιρτς με σόλο στο 59′ έγραψαν το 2-1 για τη Λεβερκούζεν. Η χαρά κράτησε για περίπου ένα τέταρτο, αφού ένα μακρινό φαλτσαριστό σουτ του Κρεπέν Ντιατά έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσια. Οι Γερμανοί θα μπορούσαν να πανηγυρίσουν τη νίκη αν το σουτ του Άνταμ Χλόζεκ δεν κατέληξε στο δοκάρι. Η αστοχία τιμωρήθηκε στις καθυστερήσεις, όταν ο Αξέλ Ντισασί με μακρινό σουτ έδωσε τη νίκη στη Μονακό.

Η Σπόρτινγκ σώθηκε στην τελευταία φάση του αγώνα, με τον Σεμπαστιάν Κοάτες να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων απέναντι στη Μίντιλαντ στη Λισαβόνα. Τα “λιοντάρια” ήταν σαφώς ανώτερα, έχασαν σωρεία ευκαιριών, όμως βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 77′ από τον Εμάμ Ασούρ, έπειτα από λάθος του Αντόνιο Αδάν. Οι παίκτες του Ρούμπεν Αμορίμ συνέχισαν να επιτίθενται κατά ριπάς κι εν τέλει βρήκαν το γκολ που άξιζαν στο τέλος με τον Ουρουγουανό κεντρικό αμυντικό.

Τα αποτελέσματα των μπαράζ για τη φάση των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ
Μπαρτσελόνα – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-2 (50′ Αλόνσο, 76′ Ραφίνια / 52′ Ράσφορντ, 59′ αυτ. Κουντέ)
Σαχτάρ – Ρεν 2-1 (11′ Κρίσκιβ, 45′ πέν. Μπονταρένκο / 59′ Τοκό Εκαμπί)
Άγιαξ – Ουνιόν 0-0
Ζάλτσμπουργκ – Ρόμα 1-0 (88′ Καπάλντο)