Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟMORE OF FOOTBALLΟι Μπενζεμά και Οσιμέν οδήγησαν Ρεάλ και Νάπολι στους «8»!

Οι Μπενζεμά και Οσιμέν οδήγησαν Ρεάλ και Νάπολι στους «8»!

Συμπληρώθηκε το παζλ των «8» στο Champions League. Νάπολι και Ρεάλ Μαδρίτης, όχι μόνο επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά και το αβαντάζ που είχαν από τους πρώτους αγώνες, αλλά με άλλες δύο νίκες επί των Άιντραχτ και Λίβερπουλ, «κλείδωσαν» το εισιτήριο για την επόμενη φάση.

Παρά την προσπάθεια που κατέβαλε η Λίβερπουλ στην Μαδρίτη, αποχαιρέτησε την διοργάνωση. Ο Μπενζεμά την «πλήγωσε» στο 79′ για να σφραγίσει τον θρίαμβο της Ρεάλ, μετά το 5-2 στο «Άνφιλντ». Συνολικό σκορ 6-2 για τους Μαδριλένους.

O Άλισον στο 14’ σταμάτησε τον Βινίσιους, ενώ πέντε λεπτά μετά ο Καμαβινγκά σούταρε με τον Βραζιλιάνο να βρίσκει την μπάλα και στη συνέχεια να καταλήγει στο δοκάρι. Εξίσου καλό και το σουτ του Μόντριτς στο 22’ που έφυγε λίγο άουτ.

Δύο σημαντικές επεμβάσεις είχε ο Κουρτουά στο 33’ και στο 35’ στα σουτ των Νούνιες και Χάκπο, διατηρώντας το μηδέν για την ομάδα του, με το 0-0 να «σφραγίζει το πρώτο μέρος.

Ο Καρίμ Μπενζεμά στο 69’ έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Κάτι που τελικά έκανε εννιά λεπτά μετά (78’) για το 1-0 των «μερένχες».

Έτσι, χωρίς να αγχωθεί καθόλου, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε παράσταση για ένα ρόλο το ζευγάρι με τη Λίβερπουλ που όλοι περίμεναν με αγωνία. Συνολικό σκορ 6-2 για τη «βασίλισσα» που έστειλε μήνυμα πως δύσκολα θα της πάρουν το στέμμα!