Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Σπουδαία νίκη για Ιράν!

Άλμα πρόκρισης στα νοκ άουτ του Παγκοσμίου Κυπέλλου έκανε το Ιράν νικώντας με 2-0 την Ουαλία για τον δεύτερο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ανώτερη η ομάδα του Κάρλος Κεϊρόζ, έχασε σπουδαίες ευκαιρίες και δικαιώθηκε εις διπλούν στις καθυστερήσεις με τα γκολ των Τσέσμι στο 98’ και Ρεζαϊειάν στο 101’.

Βασικοί οι Χατζισαφί και Μοχαμάντι της ΑΕΚ για τους νικητές, που είναι πλέον κοντά στην πρόκριση στους «16» και δίνουν… τελικό με τις ΗΠΑ την Τρίτη (21:00).

Σε δύσκολη θέση η παρέα του Γκάρεθ Μπέιλ (έγινε ρέκορντμαν με 110 συμμετοχές), που έμεινε με δέκα στο 86′ από την αποβολή του γκολκίπερ Χένεσεϊ. Ψάχνει πλέον… θαύμα την Τρίτη απέναντι στο φαβορί Αγγλία (21:00).

Το ματς

Οι δύο ομάδες μέχρι και τα πρώτα δέκα λεπτά του αγώνα φάνηκε να μην μπορούν να βρουν τα πατήματα τους. Οι Ουαλοί προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία, με την πρώτη καλή φάση του ματς να έρχεται από αυτούς στο 12ο λεπτό. Το κοντινό σουτ του Μουρ βρήκε πάνω στον Χοσεϊνί, που μπλόκαρε εύκολα.

Μόλις τρία λεπτά μετά, το Ιράν βρήκε δίχτυα με τον Γκολιζαντέ για το 1-0. Ο Ιρανός μέσος εκμεταλλεύτηκε την λάθος πάσα των Ουαλών, έκλεψε τη μπάλα, την έδωσε στον Αζμούν, ο οποίος έκανε την ασίστ για τον πρώτο που πλάσαρε. Μετά από την επέμβαση του VAR, ο Γκολιζαντέ αποδείχθηκε λίγο πιο μπροστά, με αποτέλεσμα το γκολ να ακυρώνεται για οφσάιντ και να εξακολουθεί το 0-0 στο σκορ.

Οι Ουαλοί είχαν την κατοχή, κυκλοφορούσαν τη μπάλα, αλλά οι Ιρανοί δεν σταματούσαν να πιέζουν για να αναγκάσουν τους «δράκους» σε λάθη. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι εισέβαλαν στην αντίπαλη άμυνα αρκετές φορές, αλλά οι λάθος επιλογές της τελευταίας πάσας έστειλαν τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Το Ιράν έκανε την πρώτη τεράστια ευκαιρία του ματς, όταν ο Αζμούν βγήκε τετ-α-τετ με τον Χένεσι, βρήκε το δοκάρι, στη συνέχεια πήρε τη μπάλα ο Γκολιζαντέ, ο οποίος με μακρινό σουτ στόχευσε και εκείνος στο δοκάρι. Ο Αζμούν πήρε το rebound και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα πάνω στον Χένεσι.

Σε πολλές περιπτώσεις ο Αζμούν εισχωρούσε στην περιοχή των Ουαλών. Οι «δράκοι» από το 86ο λεπτό με δέκα, όταν ο Χένεσι έκανε έξοδο για να σταματήσει τον Ταρεμί που βγήκε στη κόντρα και τον βρήκε στο πρόσωπο. Στην αρχή ο Ουαλός κίπερ αντίκρυσε την κίτρινη κάρτα, αλλά ο διαιτητής εξέτασε τη φάση με τη βοήθεια του VAR και τελικά του έδειξε την κόκκινη. Οι Ουαλοί προσπάθησαν να σκοράρουν, αλλά χωρίς επιτυχία.

Καθ’ όλη τη διάρκεια του δευτέρου μέρους, οι Ιρανοί ήταν εμφανώς πιο απειλητικοί, έβγαιναν στις αντεπιθέσεις, πίεζαν τους αντιπάλους και το γκολ ήταν θέμα χρόνου. Η εντυπωσιακή τους εμφάνιση δικαιώθηκε στις καθυστερήσεις. Ο Τσεσμί έδωσε τη λύση στο 90+8’ για το Ιράν, όταν βρέθηκε έξω από την περιοχή και με το δεξί έστειλε τη μπάλα στην γωνία του Γουόρντ για να σημειώσει το 1-0.

Τρία λεπτά μετά, ο Ρεζαϊάν έγραψε το τελικό 2-0. Το Ιράν βγήκε στην αντεπίθεση, ο Ταρεμί έκανε την κούρσα, έσπασε τη μπάλα στον Ρεζαϊάν, ο οποίος πλάσαρε τον Ουαλό κίπερ.

Οι Ιρανοί έκαναν τα πάντα, πήραν μια δίκαιη νίκη και έφυγαν από το «Ahmad bin Ali Stadium» με το τρίποντο.