Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟMORE OF FOOTBALLΤρένο δίχως φρένο η Νάπολι!

Τρένο δίχως φρένο η Νάπολι!

Το τρένο της Νάπολι δεν έκανε στάση ούτε στην Φρανκφούρτη, επικρατώντας με 2-0 της Άιντραχτ και ετοιμάζει βαλίτσες για τα προημιτελικά του Champions League.

Τσαφ, τσουφ, η Νάπολι… στην οκτάδα περνά! Η ομαδάρα του Λουτσιάνο Σπαλέτι συνεχίζει την τρελή της πορεία και στην Ευρώπη, κάνοντας πλάκα αυτή τη φορά μέσα στη Φρανκφούρτη όπου επικράτησε μόλις με 2-0 της Άιντραχτ.

Κάπως έτσι, οι «παρτενοπέι» -που είχαν και χαμένο πέναλτι με τον Κβαρατσκέλια- ετοιμάζουν τις βαλίτσες τους για τα προημιτελικά του Champions League, με τους Γερμανούς να απογοητεύουν και να χάνουν τον Κόλο Μουανί για τη ρεβάνς, αφού αποβλήθηκε για σκληρό μαρκάρισμα στον Ανγκισά στο 58ο λεπτό.

Ο Οσιμέν συνέχισε… φουριόζος με ένα ακόμη γκολ, με τον Ντι Λορέντσο να σκοράρει επίσης μετά από υπέροχη ασίστ του Κβαρατσκέλια με το τακουνάκι.

Τρελό ρυθμό είχε το πρώτο ημίχρονο, με την Άιντραχτ να πατάει καλύτερα στο ξεκίνημα και τη Νάπολι να βρίσκει στην συνέχεια τον ρυθμό της, παίρνοντας τα ηνία από το τέταρτο και έπειτα. Στο 19ο λεπτό η ομάδα του Σπαλέτι φώναξε για πέναλτι, μετά από διώξιμο του Τραπ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Εντινκά αλλά θεωρήθηκε ακούσιο από τον διαιτητή.

Στην συνέχεια οι Ιταλοί άρχισαν να απειλούν και να πιέζουν έντονα την αντίπαλη εστία, ωστόσο ο Τραπ έβαζε στοπ σε όλες τις προσπάθειές τους. Στο 34ο λεπτό η Νάπολι είχε δοκάρι, όταν μετά από μπαλιά στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, ο Λοσάνο έκανε το σουτ που σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα δόθηκε πέναλτι στους φιλοξενούμενους, καθώς ο Μπούτα έριξε κλοτσιά στον Οσιμέν που του τσίμπησε την μπάλα στα όρια της περιοχής. Στο 36’ εκτέλεσε ο Κβαρατσκέλια, αλλά ο φοβερός Τραπ έπεσε σωστά και έδιωξε την μπάλα, με τη Νάπολι να χάνει μια τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Τελικά, στο 40ο λεπτό η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι έφυγε στην αντεπίθεση, ο Λοσάνο έκανε την σέντρα με τον Οσιμέν από κοντά να πετυχαίνει το 1-0. Με τη… σέντρα, ο Νιγηριανός βρήκε ξανά δίχτυα αλλά το γκολ δεν μέτρησε καθώς ήταν οφσάιντ. Μέχρι το σφύριγμα του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τη Νάπολι να πηγαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα (1-0) της Άιντραχτ.

Η Νάπολι μπήκε με φόρα στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν κυρίαρχη, με την Άιντραχτ να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις και να δείχνει ένα πιο… φοβικό πρόσωπο. Στο 56ο λεπτό οι Ιταλοί είχαν μια μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Λοσάνο έβγαλε τετ-α-τετ τον Κβαρατσκέλια που έκανε κακό πρώτο κοντρόλ και ο Τραπ έβγαλε το πλασέ του στη συνέχεια. Το έργο της Άιντραχτ έγινε δυσκολότερο δύο λεπτά αργότερα αφού έμεινε με 10 παίκτες. Ο Κόλο Μουανί πήγε με τις τάπες στον Ανγκισά, προσπαθώντας να σώσει την κατοχή της μπάλας και αποβάλλεται. Ο Γάλλος φορ έτσι θα χάσει και την ρεβάνς.

Η Νάπολι είχε καλή ψυχολογία, η Άιντραχτ όχι τόσο και έτσι στο 65’ οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματα τους. Ο Κβαρατσκέλια έκανε ένα φοβερό τακουνάκι και ο Ντι Λορέντζο με άψογο πλασέ έκανε το 2-0 για την ομάδα του. Στο 72’ η ομάδα του Σπαλέτι είχε ακόμη μια ευκαιρία, όταν ο Ανγκισά ήταν πεσμένος στο έδαφος και χωρίς να βλέπει έκανε το τελείωμα μέσα από τη μικρή περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι!

Η καλύτερη ευκαιρία της Άιντραχτ στο ματς ήρθε στο 82ο λεπτό, όταν ο Κνάουφ έκανε το γύρισμα, ο Καμάντα ήρθε σαν τρέιλερ αλλά δεν πλάσαρε δυνατά και ο Μέρετ μπλόκαρε. Στην συνέχεια του ματς, όσο χρόνος απέμεινε τόσο πίεζε η Νάπολι και για τρίτο γκολ. Η Άιντραχτ κρατούσε και τελικά το 2-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.