Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟMORE OF FOOTBALLΒασίλισσα Ρεάλ στο «Άνφιλντ»!

Βασίλισσα Ρεάλ στο «Άνφιλντ»!

Φοβερή και τρομερή Ρεάλ Μαδρίτης, βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 14’ από τη Λίβερπουλ, αλλά τελικά κατάφερε να θριαμβεύσει με το εμφατικό 5-2, κάνοντας άλμα πρόκρισης στους «8» του Champions League!

Συγκλονιστική «βασίλισσα» στο «Άνφιλντ», παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 2-0 από το 14ο λεπτό της αναμέτρησης με τη Λίβερπουλ, τελικά κατάφερε όχι απλώς να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, αλλά και να σκοράρει πέντε φορές, παίρνοντας τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Champions League μετά το τελικό 2-5!

Η 14 φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν πτοήθηκε από την ψυχρολουσία των πρώτων λεπτών και αντέδρασε ιδανικά, κυριαρχώντας στη συνέχεια και παίρνοντας τη μεγάλη νίκη, με τους Βινίσιους και Μπενζεμά να σκοράρουν από δύο γκολ και τον Μιλιτάο να πετυχαίνει ακόμα ένα.

Απίστευτη κατάρρευση για τη Λίβερπουλ, η οποία δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το γεγονός ότι προηγήθηκε με 2-0 νωρίς στο «καυτό» Άνφιλντ, πληρώνοντας ξανά την κάκιστη αμυντική της λειτουργία. Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη φορά σε ολόκληρη την ιστορία της που δέχθηκε 5 γκολ μέσα στην έδρα της, σε ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Το ματς

Η Λίβερπουλ μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση, πιέζοντας πολύ ψηλά και καταφέρνοντας να αιφνιδιάσει τη Ρεάλ, ανοίγοντας το σκορ στο τέταρτο κιόλας λεπτό! Ο Σαλάχ έκανε την κίνηση από τα δεξιά και βρήκε με όμορφη συρτή σέντρα τον Νούνιες, ο οποίος με υπέροχο τακουνάκι στην κίνηση νίκησε τον Κουρτουά για το 1-0.

Κυριάρχοι οι γηπεδούχοι στο πρώτο τέταρτο του ματς, με τον Σαλάχ να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 12’ πλασάροντας άστοχα από πολύ πλεονεκτική θέση, ενώ στο 14’ ο Κουρτουά έκανε μεγάλο λάθος μετά από πίσω πάσα αμυντικού του, χάνοντας το κοντρόλ και επιτρέποντας στον Σαλάχ να του κλέψει την μπάλα και να την στείλει με άνεση στα δίχτυα, για το 2-0!

Ο ρυθμός του αγώνα συνέχισε να είναι καθηλωτικός, με τη Ρεάλ να μην επηρεάζεται από την… ψυχρολουσία του 2-0 και να μειώνει στο 21’, όταν ο Βινίσιους κινήθηκε ανάμεσα σε τρεις αμυντικούς και πλάσαρε ιδανικά, για το 2-1. Στο 25’ η Λίβερπουλ έφτασε κοντά σε τρίτο γκολ, με τον Χέντερσον να βρίσκει με συρτή σέντρα τον Σαλάχ και τον Αιγύπτιο να μην μπορεί να εκτελέσει. Η μπάλα κατέληξε στον Νούνιες, με τον Καρβαχάλ να τον κόβει με φανταστική επέμβαση, σώζοντας την ομάδα του.

Στο 31’ ο Βινίσιους απείλησε ξανά με μακρινό σουτ, αλλά αυτή τη φορά ο Άλισον είχε απάντηση, ενώ στο 32’ ο Βαλβέρδε σούτερε ψηλά άουτ, μετά από συνεργασία του με Μότνριτς και Μπενζεμά. Τελικά, η Ρεάλ ισοφάρισε στο 36’, όταν ο Άλισον… ζήλεψε την γκάφα του Κουρτουά. Ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας έδωσε πάσα πάνω στον Βινίσιους, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα μετά την κόντρα, για το 2-2. Στο 45’+1’ η Ρεάλ απείλησε ξανά, μετά από συρτή σέντρα του Βινίσιους και με τον Ρόμπερτσον να απομακρύνει τελευταία στιγμή, προ του Ροντρίγκο, ο οποίος είχε «οπλίσει».

Με τον ξέφρενο ρυθμό που ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο. Μάλιστα, η Ρεάλ ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή με το «καλησπέρα» του δεύτερου 45λεπτου. Συγκεκριμένα, στο 47’ ο Μόντριτς εκτέλεσε φάουλ που πήρε ο Βινίσιους από τον Γκόμεζ, με την άμυνα της Λίβερπουλ μένει καθηλωμένη, επιτρέποντας στον αμαρκάριστο Μιλιτάο να κάνει το 2-3 με δυνατή κεφαλιά.

Η ομάδα του Κλοπ προσπάθησε να αντιδράσει, ανεβάζοντας άμεσα την πίεσή της, αλλά οι φιλοξενούμενοι σκόραραν ξανά στο 55’, όταν μετά από ιδανική αντεπίθεση και συνεργασία των Ροντρίγκο-Μπενζεμά, ο τελευταίος πλάσαρε, με την μπάλα να κοντράρει στον Γκόμεζ και να μπερδεύει τον Άλισον, για το 2-4.

Κυρίαρχη στο δεύτερο ημίχρονο η «βασίλισσα», συνέχισε να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην άμυνα της Λίβερπουλ, την οποία πλήγωσε ξανά στο 67’, όταν ο Μπενζεμά έκλεψε από τον Φαμπίνιο στον χώρο του κέντρου και στη συνέχεια πήρε την πάσα του Βινίσιους. «ξαπλώνοντας» τον Άλισον και σκοράροντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και πέμπτο της ομάδας του!

Στο 70’ ο Άρνολντ εκτέλεσε κόρνερ για τη Λίβερπουλ και ο Φιρμίνο έπιασε καρφωτή κεφαλιά από τα όρια της μικρής περιοχής, με τον Κουρτουά να μπλοκάρει. Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε και η Ρεάλ διαχειρίστηκε χωρίς προβλήματα το μεγάλο υπέρ της προβάδισμα, με το τελικό 2-5 να της δίνει τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης.