Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΤεράστια επιτυχία για την Κύπρο: Αργυρό στο παγκόσμιο τζούντο ο Πέτρος Χριστοδουλίδης

Αργυρό μετάλλιο με τον Πέτρο Χριστοδουλίδη κατέκτησε η Κύπρος στον τζούντο στην Παγκόσμια Γυμνασιάδα, που διεξάγεται μεταξύ 14-22 Μαΐου 2022 στη Νορμανδία της Γαλλίας. Στη 19η Παγκόσμια Γυμνασιάδα, που διοργανώνεται από την Παγκόσμια Ομοσπονδία Σχολικού Αθλητισμού (ISF), λαμβάνουν μέρος πάνω από 2 χιλιάδες αθλητές και αθλήτριες, από 69 χώρες, σε 20 διαφορετικά αθλήματα.

Όπως αναφέρει η Ομοσπονδία Τζούντο, η Κύπρος κατέκτησε αργυρό μετάλλιο την Τρίτη με τον Πέτρο Χριστοδουλίδη.

Ο νεαρός αθλητής, γιος του Olympian στην «Αθήνα 2004» Χρίστου Χριστοδουλίδη, έφτασε μέχρι τον τελικό στην κατηγορία -60 κιλών, όπου έχασε το χρυσό μετάλλιο στις λεπτομέρειες, από τον Talgat Orynbassar από το Καζακστάν. Ο αθλητής, μάλιστα, ήταν μπροστά στο σκορ, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, όμως ο Καζάκος έκανε ippon λίγο πριν το φινάλε.

Το αργυρό μετάλλιο στο τζούντο, αποτελεί τεράστια επιτυχία για την Κύπρο και το Ολυμπιακό σπορ του τζούντο, από έναν αθλητή όπως ο Πέτρος που τα τελευταία χρόνια κάνει άλματα προόδου, με αξιοσημείωτες επιτυχίες σε διεθνείς διοργανώσεις.

Ο Χριστοδουλίδης απέκλεισε τον Γάλλο Antonin Gambou στους «16», στα προημιτελικά έβγαλε νοκ-άουτ τον Τούρκο Necdet Atasoglu και στα ημιτελικά έριξε στο καναβάτσο τον Ισπανό Anderson Coton.

Αυτή τη στιγμή, ο 17χρονος (ημερ. γεν. 12/12/2004) Πέτρος Χριστοδουλίδης είναι No29 στην παγκόσμια κατάταξη των Juniors (U18) στα -60 κιλά, όμως αναμένεται να ανέβει κι άλλο στο ράνκινγκ, τις επόμενες εβδομάδες. Η πιο πρόσφατη αξιοσημείωτη επιτυχία του Χριστοδουλίδη, ήταν το αργυρό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Junior που έγινε στην Αθήνα, τον περασμένο Μάρτιο.

Το κυπριακό τζούντο θα έχει παρουσία στη Γυμνασιάδα και με τον πρωταθλητή Γιάννη Αντωνίου, ο οποίος θα αγωνιστεί την Πέμπτη 19 Μαΐου στην κατηγορία +90 κιλών.  Στη διοργάνωση μετέχει και ο διεθνής διαιτητής από την Κύπρο Γιώργος Χατζηθωμάς.