Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑΦωτογράφος στο επάγγελμα, φλας μέσα στα γήπεδα!

Φωτογράφος στο επάγγελμα, φλας μέσα στα γήπεδα!

Ένα πολυεργαλείο ήταν για τον Απόλλωνα στη δεκαετία του ΄80 ο Γιώργος Ταλιαδώρος γνωστος και ως Τέμπλαρ, που αγωνίστηκε τόσο στο αριστερό άκρο της άμυνας όσο και ως αριστερός εξτρέμ. Παίκτης με καλή τεχνική κατάρτιση, ταχύτατος και με ωραία ντρίπλα, είχε έφεση στο σκοράρισμα, σε μια εποχή που ο Απόλλωνας προσπαθούσε να πρωταγωνιστήσει και να πανηγυρίσει την κατάκτηση τίτλων.

Ο Τέμπλαρ ξεκίνησε το ποδόσφαιρο στην αγαπημένη του ομάδα το 1977, σε ηλικία 20 χρόνων, και έμεινε μέχρι το 1988,για να παίξει αργότερα για ένα χρόνο στον Κεραυνό Στροβόλου. Στα 20 του σε φιλικό του Απόλλωνα με τις βάσεις Ακρωτηρίου και με προτροπή του τερματοφύλακα του φίλου του και «κυανόλευκου» πορτιέρο Δημήτρη Μιλτιάδους, βρέθηκε στο γήπεδο αγωνίστηκε, πέτυχε έξι γκολ και αυτό ήταν!!!

Ξεκίνησε ουσιαστικά την καριέρα του την περίοδο 78-89 και έμεινε μέχρι το 1987-88 πανηγυρίζοντας το Κύπελλο του 1986 κόντρα στο ΑΠΟΕΛ με 2-0 στην Λεμεσό, ενώ ήταν παρών στον χαμένο τελικό του 1982 με Ομόνοια και του 1987 με ΑΕΛ.
Ήταν δευτεραθλητής 1983-84. Αγωνίστηκε με την φανέλα του Απόλλωνα 207 φορές και πέτυχε 43 γκολ, ενώ έκλεισε την καριέρα του στον Κεραυνό Στροβόλου που ήταν Α’ κατηγορία το 1988-89.

Γεννήθηκε στις 10 Αυγούστου του 1957 και αγωνίστηκε και στην Εθνική Κύπρου μια φορά. Φωτογράφος στο επάγγελμα αλλά φλας από αριστερά μέσα στο αγωνιστικό χώρο, ήταν από τις σπουδαιότερες προσωπικότητες των 80’s στο χώρο του κυπριακού ποδόσφαιρου. Αγαπήθηκε από τον «κυανόλευκο» κόσμο τόσο για τις πολύτιμες υπηρεσίες του όσο και για σπουδαίο και δίκαιο χαρακτήρα του.

Το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα του Απόλλωνα το σημείωσε στις 15 Απριλίου, 1979 στο Τσίρειο στάδιο κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα γκολ που ήταν και το μοναδικό του αγώνα δίνοντας την νίκη στην ομάδα του!

Ο Τέμπλαρ την περίοδο 1986-87 αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ του Απόλλωνα με 16 τέρματα, ενώ κατέχει και ένα ξεχωριστό επίτευγμα αφού πέτυχε τέσσερα τέρματα σε ένα αγώνα. Ήταν στο 5-0 επί της Ανόρθωσης στις 8 Μαρτίου το 1987.