Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΦΙΕΡΩΜΑΤΑΤο απόγευμα της μεγάλης «σφαγής»!(video)

Το απόγευμα της μεγάλης «σφαγής»!(video)

Γυρίζουμε τον ρολόι 33 περίπου χρόνια πίσω όταν για τα προκριματικά του Παγκοσμίου κυπέλλου 1990 στις 8 Φεβρουαρίου, 1989, η Εθνική μας, με τιμονιέρη τον συγχωρεμένο Πανίκο Ιακώβου, αντιμετώπισε την Εθνική Σκωτίας σε ένα κατάμεστο Τσίρειο στάδιο.

Η Εθνική Κύπρου πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση την ημέρα εκείνη και κατάφερε-ενώ έχανε με 1-0 από το 9’-να ανατρέψει τα δεδομένα με δύο γκολ των Χρίστου Κολιαντρή και Γιάννου Ιωάννου στο 14’ και 47’ αντίστοιχα και θα έπαιρνε το βαθμό της ισοπαλίας αν ο ανεκδιήγητος Ανατολικογερμανός διαιτητής Κίρστεν δεν έβαζε 8 λεπτά καθυστέρηση δίνοντας την ευκαιρία στους Σκωτσέζους να πάρουν τη νίκη τελικά με 3-2 στο 96′!!!

Ήταν μια διαιτητική «σφαγή», αφού ο Κίρστεν ήταν καθόλη τη διάρκεια του αγώνα προκλητικός απέναντι στους ποδοσφαιριστές μας. Τότε οι επιτρεπόμενες αλλαγές ήταν δύο και μάλιστα, Κύπρος και Σκωτία έκαναν από μία στο πρώτο ημίχρονο. Επίσης, η κυπριακή πλευρά υποστήριξε ότι δεν υπήρξε πολύς νεκρός χρόνος, άρα δεν ήταν δικαιολογημένο τόσο πολύ έξτρα παιχνίδι. Σε εποχή μάλιστα χωρίς τέταρτο διαιτητή να σηκώνει ταμπέλα με τον επιπρόσθετο χρόνο, ο Ανατολικογερμανός Ζίγκφριντ Κίρσεν έμοιαζε να περιμένει το σκωτσέζικο, νικητήριο γκολ για να σφυρίξει τη λήξη…

Θα πρέπει να επισημάνουμε ότι λόγω επεισοδίων που προκλήθηκαν σε βάρος του διαιτητή μετά το τέλος του αγώνα η ΦΙΦΑ τιμώρησε την έδρα μας με 1 αγώνα αποκλεισμό τον οποίο εκτίσαμε στον αγώνα κόντρα στην Γιουγκοσλαβία στις 28 Οκτωβρίου,1989 ο οποίος διεξάχθηκε στο ΟΑΚΑ όπου χάσαμε με 2-1!