Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΡοζ φύλλο και με ΕΘΑ εκτός έδρας!

Ροζ φύλλο και με ΕΘΑ εκτός έδρας!

Ένα ακόμα συναρπαστικό παιχνίδι για την 9η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, ήταν αυτό ανάμεσα στη γηπεδούχο ΕΘΑ και στην Payabl. EKA AEΛ, παιχνίδι που έγινε στην αίθουσα «Τάσσος Παπαδόπουλος-Ελευθερία», που τελείωσε με 84-78 για την ομάδα της Λεμεσού, που παρότι είχε προηγηθεί και με διαφορά 18 πόντων, η ΕΘΑ την προσπέρασε με τρεις, αλλά στο τέλος οι γαλαζοκίτρινοι έφθασαν στις έξι φετινές νίκες, σε οκτώ αγώνες.

Από την άλλη, η ΕΘΑ δέχθηκε την 4η φετινή της ήττα σε επίσης οκτώ αγώνες. Κορυφαίος για τους νικητές, ήταν ο Μάριος Γεωργίου που σημείωσε 17 πόντους (1/2 βολές, 5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ).

Στην 1η περίοδο, ήταν η ΑΕΛ που βρήκε πιο πολλές λύσεις και μάλιστα, με την ολοκλήρωση της, είχε το προβάδισμα με 27-14. Αυτό, ήταν συνεχές, μετά το αρχικό 2-0 και 4-3 για την ΕΘΑ. Στο 9, η διαφορά ανέβηκε στους 10 πόντους, όταν η ΑΕΛ προηγήθηκε με 22-12 και ενώ στο 10, το σκορ έγινε 27-14.

Καλύτερο ξεκίνημα έκανε η ΑΕΛ κατά τη 2η περίοδο, με το προβάδισμα της να αυξάνεται στο +18, όταν στο 14`, είχε προηγηθεί με 37-19. Όμως από εκείνο το χρονικό σημείο και ως τη λήξη του ημιχρόνου, η ΕΘΑ μείωνε σταθερά την τιμή της διαφοράς και με ένα επί μέρους σερί 22-6, μείωσε στο καλάθι, όταν έληξε το πρώτο ημίχρονο, όπου το σκορ ήταν 43-41 για την ομάδα της Λεμεσού.

Πάλι ήταν η ΑΕΛ που ξεκίνησε καλύτερα στην 3η περίοδο και έτσι στο 23, ανέβασε τη διαφορά στους 13 πόντους, όταν προηγήθηκε με 57-44. Ωστόσο, όπως και στην προηγούμενη περίοδο, πάλι η ΕΘΑ αντεπιτέθηκε κατά το δεύτερο μισό της περιόδου, μειώνοντας εκ νέου τη διαφορά, της οποίας η τιμή, έπεσε ως το πιο δυνατό σημείο, δηλαδή στον πόντο (62-61), λίγο πριν το 30, με την ΑΕΛ να έχει το προβάδισμα, πριν την έναρξη της 4ης περιόδου, με 63-61.

Πρώτο προβάδισμα για την ΕΘΑ στην αρχή της 4ης περιόδου με 66-65, μετά το 4-3 στην αρχή της αναμέτρησης. Στο 34, το σκορ έγινε 69-68 για την ΑΕΛ και πλέον, όλα προμηνούσαν ένα συναρπαστικό φινάλε. Ωστόσο η ΑΕΛ με ένα συνολικό σερί 10-0, προηγήθηκε με 75-68 στο 36.

Στο 39`, η ΕΘΑ μείωσε σε 77-76, αλλά στη συνέχεια η ΑΕΛ αύξησε τη διαφορά στους 4 (80-76), για να πάρει τελικά τη νίκη με 84-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-27, 41-43, 61-63, 78-84.

ΕΘΑ (Χρίστος Στυλιανίδης): Κωνσταντίνου 3 (1), Dixon 28 (3), Akec 21 (1), Παναγιώτου, Key 16, Ορφανός, Νεοφύτου 3 (1), Κυριακίδης 7 (1).

Payabl. EKA AEΛ (Μάρκος Ασωνίτης): Averette 8, Buchanan 19, Pigram 15 (3), Τίγκας 12 (4), Γεωργίου 17 (2), Douglas 13 (1), Παναγίδης, Γρίβας, Αντωνιάδης.