Εγγραφή στο Newsletter

Limassol Today - Asset 10
ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΧρυσός ο Παύλος Κοντίδης στα ύδατα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος

Χρυσός ο Παύλος Κοντίδης στα ύδατα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος

Περήφανη πρέπει να νιώθει η Λεμεσός αφού ο ολυμπιονίκης μας Παύλος Κοντίδης, αναδείχθηκε νικητής στη North Sea Regatta 2023 σε μία διοργάνωση που έγινε στα ίδια ύδατα, στο Σεβενίνγκεν της Χάγης.

Στο ίδιος μέρος θα πραγματοποιηθεί και το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ιστιοπλοΐας τον Αύγουστο, μέσω του οποίου θα δοθούν και κάρτες πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες «Παρίσι 2024».

Limassol Today - Image 45 14

Ο πρωταθλητής μας στη διάρκεια του αγώνα που κράτησε τρεις ημέρες, κετέγραψε τρεις πρώτες θέσεις, δύο δεύτερες και μία τρίτηε ενώ πέτυχε μία 4η και μία 5η θέση. Να σημειωθεί ότι διαγράφηκαν οι δυο ιστιοδρομίες κατά τις οποίες τερμάτισε 8ος και 11ος. Οι ιστιοδρομίες ξεκίνησαν την περασμένη Παρασκευή (26/05) και ολοκληρώθηκαν την Κυριακή 28 του Μάη. Ο 33χρονος Ολυμπιονίκης μας, είχε 19 βαθμούς ποινής, με τον Ιρλανδό F. Lynch να είναι δεύτερος με 25β, ενώ τρίτος ήταν ο Ούγγρος J. Vadnai με 34β. Για έναν βαθμό ποινής (35β.) έχασε τη θέση στο βάθρο ο Κροάτης Τ. Stipanovic.