Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΈνα αργυρό και δύο χάλκινα μετάλλια η Κύπρος στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Τζούντο

Ένα αργυρό και δύο χάλκινα μετάλλια η Κύπρος στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Τζούντο

«Athens Junior European Cup 2022»

Ένα αργυρό και δύο χάλκινα μετάλλια κατέκτησε η Κύπρος στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο Τζούντο «Athens Junior European Cup 2022», που διεξάχθηκε στην Αθήνα.

Σε ανακοίνωση του, ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού συγχαίρει θερμά τους Κύπριους νεαρούς πρωταθλητές στο τζούντο Πέτρο Χριστοδουλίδη, Γιώργο Μπαλαρτζισβίλι & Ζανέτ Μιχαηλίδου για την κατάκτηση μεταλλίων στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο τζούντο.

Συγκεκριμένα, ο Πέτρος  Χριστοδουλίδης κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στην κατηγορία των 60 κιλών, νικώντας τον παγκόσμιο πρωταθλητή Serikbayev Nurkanat από το Καζακστάν.

Ο Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 66 κιλών και η Ζανέτ Μιχαηλίδου, κατέκτησε, επίσης, χάλκινο μετάλλιο στην κατηγορία των 78 κιλών.

Σε αυτούς τους αγώνες υψηλού επιπέδου, διακρίθηκαν επίσης από πλευράς Κύπρου, ο Κύπρος Ανδρέου, που πήρε την 7η θέση στα 73 κιλά και ο Οδυσσέας Γιωργάκης με την 9η θέση στα 81 κιλά.

Ο ΚΟΑ σημειώνει ότι οι πρωταθλητές Πέτρος Χριστοδουλίδης και Γιώργος Μπαλαρτζισβίλι είναι ενταγμένοι στο Σχέδιο Ταλέντων του Οργανισμού.

«Αυτό αποδεικνύει περίτρανα τον σωστό προγραμματισμό και τα γνήσια κίνητρα των Σχεδιασμών του Οργανισμού. Οι επιτυχίες αυτές αποδεικνύουν επίσης ότι το κυπριακό τζούντο είναι σε ανοδική πορεία και εδραιώνεται στον διεθνή χώρο, προβάλλοντας παράλληλα την Κύπρο και τον αθλητισμό μας», προσθέτει.

Καταλήγοντας, ο ΚΟΑ τονίζει τη σταθερή στήριξη και βοήθεια του στην Ομοσπονδία, στους προπονητές και τους αθλητές, ενώ συγχαίρει και τους γονείς των αθλητών για τις θυσίες που καταβάλλουν.