Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΆλλη μια αγγαρεία και ήττα στο Παφιακό...

Άλλη μια αγγαρεία και ήττα στο Παφιακό…

Ένα γκολ για τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετό για να φέρει την ήττα της ΑΕΛ με 1-0 από τον Ακρίτα, σε ένα παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα!

Αν εξαιρέσουμε το γκολ για τον Ακρίτα με κεφαλιά του Ντραμέ λίγο πριν το 40ο λεπτό το πρώτο ημίχρονο στο Παφιακό δεν χρήζει αξιόλογης αναφοράς.

Χωρίς ρυθμό, χωρίς φάσεις λες και οι δυο ομάδες έκαναν αγγαρεία, βέβαια εδώ που τα γράφουμε δεν είχε και σημασία.

Με αλλαγές ξεκίνησε η ΑΕΛ στην επανάληψη και συγκεκριμένα τριπλή για να αλλάξει κάτι. Ο ρυθμός συνέχισε στα ίδια επίπεδα για να φτάσουμε στο 66′ με τους γηπεδούχους να χάνουν τεράστια ευκαιρία αφού το πλασέ που έγινε πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Η ΑΕΛ ανέβασε κάπως ρυθμό και είχε ευκαιρία με τον Μπεραχίνο πριν συμπληρωθεί το 70ο λεπτό. Στο 85΄οι “γαλαζοκίτρινοι” ζήτησαν πέναλτι μετά από κόρνερ σε παράβαση του τερματοφύλακα του Ακρίτα, όμως μετά από έλεγχο και του VAR δεν είχαμε παράβαση, αφού η μπάλα πέρασε έξω κατά την εκτέλεση του.

Οκτώ ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων με την ΑΕΛ να εντείνει την προσπάθεια της για την ισοφάριση, ενώ ο Ακρίτας κρατούσε το υπέρ του προβάδισμα. Ένα σουτ του Μακρή και μια απόκρουση του Μούριελ σσημάδεψαν τις καθυστερήσεις και τελικά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την ΑΕΛ να δέχεται την ήττα με 1-0 από τον Ακρίτα.

Ακρίτας: Καστελάνι, Πάουγκεϊν, Ντραμέ, Κονέ, Κλεμέντε, Μεντίμορετς, Γαβριήλ(80΄Εράσο), Φόριελ, Πική(57′ Τόρες), Αραούχο, Λόπες

ΑΕΛ: Μούριελ,Φραντζής, Νταβόρ(46′ Μεντόγειβιτς), Παπαφώτης, Παντελή, Φιλίποβιτς, Τσέρνιχ(58′ Μακρής), Μιλιτσεάνου(46′ Μπεραχίνο), Μπίλοβαρ(80΄Χασα), Τζάλμα(46′ Συλβέστρος), Κοντινέλα