Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΙσοπαλία στο τελευταίο της σεζόν...

Ισοπαλία στο τελευταίο της σεζόν…

Με γκολ πέναλτι που δέχθηκε στις καθυστερήσεις η ΑΕΛ εξήλθε ισόπαλη 1-1 με τη Δόξα…

Καλύτερα μπήκε η Δόξα στο παιχνίδι κυνηγώντας το γρήγορο γκολ και με το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου είχε δύο κλασσικές ευκαιρίες. Η ΑΕΛ στη συνέχεια ισοφάρισε έχασε τις δικές της ευκαιρίες για να έρθει ο Κοντινέλα πριν το μισάωρο να κάνει με ωραίο σουτ το 1-0.

Η συνέχεια άνηκε και πάλι στην ΑΕΛ που απείλησε σε τρεις περιπτώσεις με Κάσα, Μιλιτσεάνου και Τσέρνιχ. Η Δόξα μέχρι και τη λήξη του ημιχρόνου είχε κάποιες προϋποθέσεις αλλά τίποτα δεν άλλαξε, με την ΑΕΛ να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη.

Το πρώτο 15λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου άνηκε στη Δόξα που πίεσε την ΑΕΛ για την ισοφάριση, χάνοντας δύο κλασσικές ευκαιρίες, με τον Ολιβέιρα να σώζει στη μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων σε πρωτο χρόνο και στη συνέχεια ο Τζιαλμά πάνω στη γραμμή.

Νέα ευκαιρία για τη Δόξα, που παίζει ρέστα για την παραμονή με τον Σαντίκ να βρίσκει το κάθετο δοκάρι.

Δραματικά ήταν τα τελευταία λεπτά αλλά και οι καθυστερήσεις με τη Δόξα να ισοφαρίζει με πέναλτι και να παραμένει στην κατηγορία.

Κίτρινες: Τσιμπόλα, Φιλίποβιτς, Κοντινέλα / Αντενόν, Αμπντουλαχί

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Τεϊσέιρα, Μιραλάς(8′ Κάσα), Σιλβέστρος(86’Χριστοδούλου), Φιλίποβιτς, Τσιμπόλα, Τσέρνιχ, Μιλιτσεάνου(46′ Οδυσσέως), Κόλιας(63′ Ντέγουεστ), Τζάλμα, Κοντινέλα(85′ Ζαχαρίου)

Στον πάγκο: Μπέκερ, Νταβόρ, Ιωάννου, Χριστοδούλου, Ζαχαρία, Σεργίου, Οδυσσέως, Νεοφύτου, Γενεθλίου, Ντέγοεστ

Δόξα: Σισκόφσκι, Αντενόν, Μπένι(70′ Ίλιτς), Σαντίκ, Ασαμόα(46′ Αμπντουλαχί), Κοβάσεβιτς, Καραμανώλης, Παυλίδης(34′ Ερέρα) Τραϊτσέφσκι(85′ Φασουλιώτης), Μέσκα, Ασάντε

Στον πάγκο: Πρινιωτάκης, Κωνσταντίνου, Ίλιτς, Ογιάλα, Αμπντουλαχί, Φασουλιώτης, Ναγκάρ