Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΣημαντική νίκη και ζωντανή για εξάδα!

Σημαντική νίκη και ζωντανή για εξάδα!

Σημαντική νίκη για την ΑΕΛ, η οποία κέρδισε με 2-1 την ΑΕΚ στο «Στάδιο Άλφα Μέγα» για την 24η αγωνιστική, που κρατάει ζωντανή την ελπίδα της για την εξάδα. Απότομη προσγείωση για την ΑΕΚ μετά την Ευρωπαϊκή νίκη επί της Ντνίπρο.

Η ΑΕΛ μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι και στα πρώτα λεπτά, ήταν πολύ απειλητική. Μάλιστα στο 3ο λεπτό κατάφερε να σκοράρει, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Παρόλα αυτά, στο 11ο λεπτό άνοιξε το σκορ με τον Μπεραχίνο, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Κάσας. Η ΑΕΚ ισορρόπησε τον αγώνα, όμως η ΑΕΛ βρήκε και δεύτερο γκολ στο 35′ μετά από ωραία ενέργεια του Παπαφώτη, που βρήκε τον Κατσανίκλιτς μέσα στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Πίριτς. Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει στο 42ο λεπτό, μετά από παρέμβαση του VAR, σε μαρκάρισμα του Μπιλοβάρ στον Τρισκόφσκι. Ο αρχηγός της ομάδας της Λάρνακας ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ, με τις αλλαγές που έκανε ο Όλτρα, ήταν πιο απειλητική, είχε την κατοχή, όμως η ΑΕΛ κατάφερε να κλείσει τις γραμμές της και να κρατήσει την πολυπόθητη νίκη.

Νίκη, η οποία την ανεβάζει στους 34 βαθμούς, μειώνοντας την απόσταση από την 6η Νέα Σαλαμίνα στους 3 βαθμούς. Από την άλλη, η ΑΕΚ γνώρισε ήττα μετά από τέσσερις μήνες, αφού τελευταία φορά που έχασε, ήταν στις 22 Οκτωβρίου από τον ΑΠΟΕΛ.