Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Τρίτη σερί ήττα…

Την πρώτη της νίκη σε ντέρμπι πανηγύρισε η Ανόρθωση, αφού επικράτησε με 1-0 της ΑΕΛ στο Τσίρειο. Με τη νίκη αυτή η «Κυρία» ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, η ΑΕΛ γνώρισε τρίτη συνεχόμενη ήττα (μετά από Πάφο και ΑΕΚ) και παρέμεινε στην 9η θέση.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό, με διάθεση και πάθος από τις δύο ομάδες, με λίγες όμως ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές. Σε μία από αυτές, στο 44ο λεπτό, ο Νινγκά κατάφερε να σκοράρει και να βάλει την Ανόρθωση μπροστά στο σκορ λίγο πριν το ημίχρονο.

Η ΑΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει στην επανάληψη, όμως δεν ήρθε το ζητούμενο. Στα τελευταία 15-20 λεπτά, η Ανόρθωση θα μπορούσε να είχε σημειώσει και δεύτερο γκολ, αφού έβρισκε ανοιχτή την άμυνα των φιλοξενούμενων.

Σκόρερ: 44′ Νινγκά

Κίτρινες: 87′ Μιραλάς / 7′ Αντωνίου, 47′ Χαρογιάν

ΑΕΛ (Μαρκόφσκι): Μούριελ, Φραντζής (87′ Παντελή), Τεϊσέιρα, Μπάστο, Μεντόγεβιτς (64′ Μιλινσεάνου), Κιάσα (64′ Μιραλάς), Μπεραχίνο, Μακρής (46′ Σις), Κατσανίκλιτς, Τσιμπόλα, Νεοφύτου (64′ Τζάλμα).

Ανόρθωση (Τ. Μουνιόθ): Κεραυνός, Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Αρτυματάς (70′ Χριστοφή), Κορέια (70′ Φερέιρα), Γουαρίς (60′ Ουάρντα), Αντωνίου (78′ Αμπαρτζουμιάν), Κίκο (60′ Χρυσοστόμου), Σάμπο, Νινγκά, Χαρογιάν.