Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥΑνατροπή νίκη και ζωντανός για τα ευρωπαϊκά σαλόνια!

Ανατροπή νίκη και ζωντανός για τα ευρωπαϊκά σαλόνια!

Έκανε την ανατροπή ο Απόλλωνας και με γκολ των Ουάρντα και Πίττα «απάντησε» στο γκολ του Κακουλή και συνεχίζει να αναβαίνει στη βαθμολογία. Βρίσκεται πλέον στο -3 από τη θέση της Ευρώπης!

Καθόλου καλός ο Απόλλωνας στο πρώτο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ με γκολ από τον Κακουλή στο 41΄.

Αν και δεν ξεκίνησε καλά ούτε στο δεύτερο ημίχρονο εντούτοις πριν συμπληρωθεί το 60ο λεπτό κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ουάρντα  με σουτ μέσα από την περιοχή. Μετά και το γκολ του Απόλλωνα, η Ομόνοια όλως παραδόξως πήρε την κατοχή και σχεδόν έκλεισε τους «κυανόλευκους» που προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους.

Στο 81΄ο Απόλλωνας πήρε το προβάδισμα, όταν μετά από μια επιθετική ενέργεια στην περιοχή της Ομόνοιας ο Χουσαίν που μπήκε ως αλλαγή έκανε το γύρισμα και ο Πίττας με προβοή έκανε το 1-2. Τέσσερα ήταν τα λεπτά των καθυστερήσεων με τον Απόλλωνα να κράτα το πολύ σημαντικό υπέρ του προβάδισμα και να παίρνει τη νίκη που πλέον τον φέρνει σε απόσταση αναπνοής από τις θέσεις της Ευρώπης!

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Γιούστε, Λοίζου(80΄Σάββα), Κίτσος, Λέζιακς, Ανσαριφάρντ(74΄Μπέζους), Μπασιρού, Ζαχαρίου(64΄Σράντι), Παναγιώτου, Μιξ(73΄Κασάμα), Κακουλής(64΄Μπεσεντίν).

Απόλλων: Γιοβάνοβιτς, Πεϊμπέρνς, Ρομπέρζ, Εκπολό, Φιλιώτης, Κολ(77΄Χουσαίν), Χάμπος, Ουάρντα(90΄Ντιγκινί), Πίττας, Ντόνιο(64΄Γιόστεν), Βα(76΄ΣΑχάρ)