Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥΑπόδραση απο την Περιστερώνα!

Απόδραση απο την Περιστερώνα!

Ο Απόλλωνας στην πρεμιέρα της Δόξας μέσα στο «Κατωκοπιά Επιστροφή – Γλαύκος Κληρίδης», πήρε το «τρίποντο» έστω και με δυσκολία (0-1).

Οι πρωταθλητές πέτυχαν το 2×2 στο «μαραθώνιο», ύστερα από τη λύση που βρέθηκε από το «κτύπημα» με κεφαλιά του Ρομπέρζ (73΄), έπειτα από βαθιά μπαλιά του Χαμάς. Προβληματισμός στους «κυανόλευκους» γιατί «πέταξαν» ένα ημίχρονο σε μία δύσκολη έδρα, αλλά και για το νέο τραυματισμό του Νταμπό που γύρισε στην ενεργό δράση, όμως αποχώρησε λίγα λεπτά μετά, έχοντας ενοχλήσεις.

Από την άλλη, οι άνθρωποι της Δόξας, μόνο ικανοποιημένοι μπορούν να είναι από την απόδοση των «πράσινων», οι οποίοι δυσκόλεψαν στο μέγιστο βαθμό το σύνολο του Καταλά. Το αποτέλεσμα σαφέστατα αφήνει πικρία.

Στην τρίτη αγωνιστική, ο Απόλλωνας υποδέχεται την Ομόνοια, ενώ η Δόξα δοκιμάζεται στο «Τάσος Μάρκου» με την Ένωση.

ΤΟ ΜΑΤΣ:

Το πρώτο ημίχρονο στο «Κατωκοπιά Επιστροφή – Γλαύκος Κληρίδης» θα ξεχαστεί γρήγορα, καθώς οι γηπεδούχοι και οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν απολύτως τίποτα ουσιαστικό μέσα στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου, απογοητεύοντας τον κόσμο που βρέθηκε στις κερκίδες. Η πρώτη «μονομαχία» της Δόξας στο νέο «σπίτι» εξελίχθηκε καλά, καθώς οι παίκτες του Σέου «κράτησαν» μακριά από την περιοχή του Σισκόφσκι τους αντίστοιχους του Απόλλωνα.

Οι πρωταθλητές με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα, «έφτιαξαν» μονάχα μία καλή φάση, με το δυνατό σουτ του Σαχάρ (27΄) που πέρασε ελάχιστα εκτός εστίας, ενώ οι φιλοξενούμενοι μπορεί να μη «πατούσαν» εύκολα στο… «κουτί» του Γιοβάνοβιτς, όμως είχαν άριστη αμυντική λειτουργία. Το 0-0 «σφράγισε» τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι προπονητές έκαναν αλλαγές για να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα, όμως στα πρώτα λεπτά, όλα έμειναν ίδια. Το σημαντικότερο γεγονός έγινε εκτός αγωνιστικού χώρου, καθώς ο Σαντίκ μεταφέρθηκε σε ιδιωτικό νοσοκομείο, έχοντας πρόβλημα στο κεφάλι!

Στο αγωνιστικό «κομμάτι», ο Απόλλωνας ήταν περισσότερο κινητικός αφού ήθελε να πετύχει τέρμα για να φτάσει στο 2×2, όμως η αμυντική γραμμή της Δόξας ανταποκρίνονταν άψογα στις πιέσεις των αντιπάλων.

Η λύση για τους πρωταθλητές βρέθηκε από την κεφαλιά του Ρομπέρζ (73΄) έπειτα από βαθιά μπαλιά του Χαμάς που «κτύπησε» τους γηπεδούχους στην πλάτη της άμυνας. Οι «κυανόλευκοι» αν και κλήθηκαν να διαχειριστούν τον πανικό από το νέο τραυματισμό του Νταμπό, «κράτησαν» με ευκολία το υπέρ τους σκορ, φτάνοντας στο ζητούμενο που ήταν οι τρεις βαθμοί.

Η Δόξα από την πλευρά της, έχασε κάποιες ευκαιρίες κυρίως με τον Ασάντε (81΄), όμως η ισοφάριση δεν ήρθε με αποτέλεσμα να μείνει το 0-1 ως το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Ντεμπούτο για τον Γιόνστεν από πλευράς του Απόλλωνα.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

Δόξα Κατωκοπιάς (Σέου): Σισκόφσκι, Στυλιανού, Κέρλα, Μεσέν, Κοβάσεβιτς (78΄ Μέσκα) Τραϊτσέφσκι, Βαγιέχο (65΄ Παυλίδης) Μπένι (60΄ Ίλιτς), Τιτζιανί, Σαντίκ (46΄ Σόμπζικ) Φασουλιώτης (46΄ Ασάντε).
Πάγκος: Πρινιωτάκης, Καραμανώλης, Ασαμόα, Ασάντε, Σόμπζικ, Ίλιτς, Αντενόν, Μέσκα, Φαουάζ, Ιωσηφίδης, Κάργκμπο, Παυλίδης.

Απόλλωνας (Καταλά): Γιοβάνοβιτς, Φιλιώτης, Αλεσάμι, Ρομπέρζ, Β. Γιοβάνοβιτς, Κυριάκου, Σαχάρ (59΄ Νταμπό – 72΄ Γιόνστεν) Μπα, (46΄ Χαμάς) Ντιγκινί (59΄ Χέντι) Πίττας και Πινακάς (46΄ Ογκεντά)
Πάγκος: Δημητρίου, Πεϊσότο, Πέιμπερνς, Χαμάς, Καμπράλ, Σπόλιαριτς, Κολ, Ογκέντα, Γιόστεν, Χέντι, Νταμπό.