Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Άρης πέντε αστέρων!

Τη δεύτερη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σε ισάριθμες αναμετρήσεις πανηγύρισε και πάλι στο Τσίρειο ο Άρης αυτή τη φορά σε βάρος του Ολυμπιακού (4-0), ο οποίος από πλευράς του παρέμεινε ξανά με άδεια χέρια γνωρίζοντας άλλη μια ήττα.

Η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση του τριπόντου από το πρώτο ημίχρονο όπου ήταν φουλ αποτελεσματική, καθώς στις πρώτες δύο ευκαιρίες που δημιούργησε ευτύχησε να σκοράρει με τους Μπένγκτσον (23’) και Μπαμπίκα (30), ενώ θα μπορούσε πριν πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα να πάρει ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα. Ακίνδυνη η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να απειλήσει την εστία του Άλβες.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα απλοποιήθηκαν για την «Ελαφρά Ταξιαρχια» που πέτυχε δύο γρήγορα γκολ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μόργκαν (47′) και δεύτερο προσωπικό του Μπαμπίκα (51′) μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Τζαβέ. Τα επόμενα λεπτά μέχρι και το φινάλε κύλησαν αργά και βασανιστικά για τον Ολυμπιακό που ήταν ανήμπορος να αντιδράσει και δέχθηκε και πέμπτο γκολ από τον Σπόλιαριτς (86′). Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους «πράσινους» να παίρνουν μια εύκολη νίκη.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Άρης (Αλεξέι Σπιλέφσκι): Βανά, Γιαγκό, Μπρόρσον, Μουσούντα, Καζού, Μπράουν, Σόκε (46′ Ντζιαβέ, 56′ Πηλέας), Γιαμπλόνσκι, Μπένγκτσον (46′ Σλόγκαρ), Μαγιαμπέλα (46′ Κακόριν), Μπαμπίκα (63′ Σπόλιαριτς).

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Πηλέας, Σικόρσκι, Σπόλιαριτς, Ντελμίρο, Στρούσκι, Σλόγκαρ, Τζαβέ, Πάνκοφ, Κακόριν.

Ολυμπιακός (Γιάννης Πετράκης): Κόβατς, Κυριάκου, Καρτασιάν, Μουκτάρης (46′ Χέντρικς), Μπάρντι, Ιωάννου (76′ Αντωνίου), Νάνι, Σάλι (46′ Ευτυχίδης), Πεχλιβάνης (46′ Ψύχας), Γκεριέ, Ντεσιρέ (70′ Καπαρτής).

Στον πάγκο: Τσαρλς, Πισιήας, Έσσελινγκ, Πουέρτας, Χριστοδούλου, Ντόσης, Ευτυχίδης, Καπαρτής, Ψύχας, Χέντριξ, Αντωνίου, Χατζημιτσής.