Εγγραφή στο Newsletter

Limassol Today - Asset 10
ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥΗ απειρία του στέρησε την ιστορική πρόκριση!

Η απειρία του στέρησε την ιστορική πρόκριση!

Τον αποκλεισμό γνώρισε ο Άρης απέναντι στην Νέφτσι, σε ένα παιγνίδι όπου πήγε να υπερασπιστεί το δικό του 2-0 της Λάρνακας αλλά δέχθηκε βαριά ήττα με 3-0.

Η Λεμεσιανή ομάδα ξεκίνησε καλά το παιγνίδι, είχε τις ευκαιρίες της αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει ένα τέρμα που θα έκανε ευκολότερο το έργο της. Στο 38’ η Νέφτσι άνοιξε το σκορ και πέτυχε άλλα δύο τέρματα στην επανάληψη ανατρέποντας το σκορ του πρώτου αγώνα και την πρόκριση για τον τρίτο προκριματικό του Conference League.

Η Νέφτσι μπήκε στο παιγνίδι με σκοπό να επιτεθεί και να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα, αλλά σχετικά νωρίς ο Άρης έσπασε την πίεση της αντίπαλης ομάδας και έφευγε γρήγορα στις αντεπιθέσεις όταν υπήρχαν οι χώροι.

Μάλιστα ο Άρης ήταν η ομάδα που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα, όταν στο 10’ ο Μαγιαμπέλα μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

Η Λεμεσιανή ομάδα συνέχιζε να ήταν επικίνδυνη όταν έφευγε μπροστά και στο 13’ είχε νέα ευκαιρία με τον Μπένγκστον, ο οποίος μετά από γρήγορη επίθεση του Άρη είχε το οπτικό πεδίο για το σουτ, το δοκίμασε, αλλά η μπάλα χτύπησε σε αμυνόμενο και κατέληξε στον τερματοφύλακα. Όπως όμως φάνηκε από την επαναληπτική προβολή, η μπάλα χτύπησε στο ανοιχτό χέρι του αμυνομένου και έπρεπε να δοθεί πέναλτι για την ομάδα μας.

Στο 17’ ο Άρης έφυγε ξανά γρήγορα στην αντεπίθεση, με τον Μαγιαμπέλα να κάνει το διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα να φεύγει έξω. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά της Νέφτσι να φύγει στην αντεπίθεση, με τον Σαϊέφ να γίνεται αποδέκτης της μπάλας, να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα να φεύγει έξω χωρίς να ανησυχήσει ο Βάνα Άλβες.

Στο 29’ ο Άρης έχασε τη μεγαλύτερή του ευκαιρία στο παιγνίδι μέχρι εκείνο το σημείο. Ο Μαγιαμπέλα έγινε αποδέκτης της μπάλας στα δεξιά, γύρισε συρτά στην περιοχή με τον Γκομίς να κάνει το δυνατό σουτ και να αποκρούει εξαιρετικά ο Μπρίκιτς. Και εκεί που ο Άρης είχε τις ευκαιρίες και την υπεροχή, ήταν η Νέφτσι που άνοιξε το σκορ στο 38’. Ο Μπρίκιτς έκανε το μακρινό βολέ, η μπάλα έφθασε στον Ντονιόχ ο οποίος απέφυγε τον Ντελμίρο και με δυνατό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους Αζέρους.

Μετά το τέρμα η Νέφτσι έβαλε πίεση στον Άρη, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες χωρίς όμως την κλασική με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τους Αζέρους μπροστά στο σκορ με 1-0.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση για γρήγορο ποδόσφαιρο και τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στις δύο περιοχές. Ο Άρης έφτανε συχνά στην περιοχή της Νέφτσι αλλά είχε πρόβλημα στην τελική πάσα ώστε να δημιουργήσει τις ευκαιρίες για το τέρμα της ισοφάρισης. Το πρώτο σουτ για τον Άρη ήρθε στο 51’ με τον Μπαμπίκα αλλά ο Μπρίκιτς μπόκαρε χωρίς δυσκολία.

Στο 54’ ήταν η σειρά της Νέφτσι να απειλήσει, με τον Λαουάλ να κάνει τη σέντρα από τα αριστε΄ρα, ο Μακχμούντοφ να παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα να πηγαίνει πάνω από τα δοκάρια του Βάνα Άλβες.

Και αυτό που δεν κατάφερε να κάνει ο Μακχμούντοφ με το κεφάλι του, πέτυχε ο Έντι με καρφωτή κεφαλιά στο 57’ μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, με τους Αζέρους να ισοφαρίζουν το σκορ του πρώτου αγώνα και τον Άρη να χρειαζόταν άμεσα μία απάντηση για να ξαναμπεί στο παιγνίδι της πρόκρισης δυναμικά.

Η Λεμεσιανή ομάδα δεν μπορούσε να αντιδράσει στο ορμητικό παιγνίδι της Νέφτσι, και στο 62’ ο Σαϊέφ με ένα καταπληκτικό σουτ έξω από την περιοχή πέτυχε το τρίτο τέρμα της ομάδας του, δίνοντάς της παράλληλα και σκορ πρόκρισης. Προηγήθηκε όμως καθαρό φάουλ στον Μπράουν το οποίο δεν δόθηκε από το διαιτητή του αγώνα.

Ο Άρης αδυνατούσε να βγει σωστά μπροστά με την Νέφτσι να είναι απειλητική και για ένα τέταρτο τέρμα. Όσο περνούσε η ώρα η Λεμεσιανή ομάδα ανέβαζε περισσότερους παίκτες μπροστά αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις μεγάλες ευκαιρίες.

Και εκεί που έμενε ένα δεκάλεπτο για τον Άρη να πετύχει ένα τέρμα και να στείλει το παιγνίδι στην παράταση, ο Μπράουν στο 82’ δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα με 10 παίκτες και με ακόμη πιο δύσκολο έργο.

NEΦΤΣΙ: Μπρίκιτς, Μποντζ, Κβερκβέλια, Στάνκοβιτς, Σαλάχιλ, Τζάμπερ, Μακχμούντοφ, Έντι (81’ Γιουσίφλι), Λαουάλ, Ντονιόχ, Σαϊέφ.

ΑΡΗΣ: Βανά Άλβες, Καζού, Ντελμίρο, Μπρόρσον, Γιαγκό, Μπράουν, Μπένγκστον (67’ Γιαμπλόνσκι), Σλόγκαρ (46’ Μπαμπίκα), Σόκε, Μαγιαμπέλα, Γκομίς.

Κίτρινες: Σαλαχλί, Στάνκοβιτς, Λαουάλ / Σόκε, Μπρόρσον,, Ντελμίρο

Κόκκινες: – / Μπράουν (2η κίτρινη)

Διαιτητής: Μπάστιαν Ντάκνερντ (Γερμανία)

Α’ Βοηθός διαιτητής: Γιαν Σέιντελ (Γερμανία)

Β’ Βοηθός διαιτητής: Έντουαρντ Μπέιτινγκερ (Γερμανία)

Τέταρτος: Σβεν Γιαμπλόνσκι (Γερμανία).