Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Εγγραφή στο Newsletter

Limassol Today - Asset 10
ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟMORE OF FOOTBALLΑχ, αυτά τα πέναλτι….πικρός αποκλεισμός για την Ελλάδα

Αχ, αυτά τα πέναλτι….πικρός αποκλεισμός για την Ελλάδα

Από την στιγμή που δεν μπόρεσε να κερδίσει το ματς στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, στην άχαρη διαδικασία των πέναλτι, όλα ήταν πιθανά. Πικρός λοιπόν και άδοξος αποκλεισμός από το Euro για την Εθνική Ελλάδος στη ρουλέτα των πέναλτι από τη Γεωργία που πήγε το ματς εκεί που ήθελε (0-0) και πήρε την πρόκριση (4-2). Αυτή η καταραμένη λευκή βούλα. Στο Μουντιάλ του 2014, την τελευταία φορά που η Εθνική Ελλάδας βρέθηκε σε μεγάλη διοργάνωση, αποχαιρέτισε στην ρώσικη ρουλέτα σε εκείνο το αλησμόνητο ματς με την Κόστα Ρίκα για τους 16.
Δέκα χρόνια μετά πάλι τα ίδια. Η Εθνική βρέθηκε μία ανάσα από την επιστροφή της σε μεγάλες διοργανώσεις, όμως και πάλι τα πέναλτι αποδείχθηκαν βουνό αξεπέραστο.
Μετά από ένα στείρο 0-0 για 120 λεπτά, ο Τάσος Μπακασέτας σημάδεψε τον Μαμαρντασβίλι, ο Γιακουμάκης έστειλε την μπάλα άουτ και οι πιο ψύχραιμοι Γεωργιανοί πήραν την πρόκριση για την τελική φάση του Euro (4-2). Από το πρώτο λεπτό έπεφταν κορμιά σε κάθε διεκδικούμενη μπάλα, το παιχνίδι πήγε από την αρχή στην δύναμη και όχι στην ποιότητα.
Η Ελλάδα να κυκλοφορούσε την μπάλα, αλλά χωρίς να απειλεί, η Γεωργια έψαχνε κλεψίματα και γρήγορη μετάβαση, που στην ουσία δεν βγήκαν ποτέ, αφού οι παίκτες του Πογέτ με πίεση στην πρώτη πάσα, φρόντιζαν να τραβούν από νωρίς χειρόφρενο στις επιθέσεις των γηπεδούχων.
Όσα δεν έγιναν στα πρώτα 90 λεπτά, έγιναν στα πρώτα 15 της παράτασης. Οι γραμμές και για τις δύο ομάδες άνοιξαν, κενά βρέθηκαν και άρχισαν οι φάσεις.
Τον χορό των φάσεων ξεκίνησε ένα άστοχο σουτ του Κβαρατσχέλια (93’), όμως από εκεί και μετά το γήπεδο έγειρε. Η ελληνική ομάδα πήρε μπροστά και άρχισε να διεκδικεί με αξιώσεις το «χρυσό» γκολ.
Από συρτό σουτ του Μπακασέτα (100’) που έβγαλε δύσκολα ο Μαμαρντασβίλι ήρθε η πρώτη τελική, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μαυροπάνος σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους, μετά από εκτέλεση κόρνερ, όμως η κεφαλιά του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
Την ώρα που η Γεωργία έδειχνε ζαλισμένη, η Ελλάδα βρήκε κι άλλη καθαρή φάση όμως ο αμαρκάριστος Ρότα σούταρε ψηλά από εξαιρετική θέση εντός περιοχής.
Αυτός ο ενθουσιασμός όμως ίσως έφερε χαλάρωση. Από φτηνό πούλημα της μπάλας του Μαυροπάνου, οι Γεωργιανοί βγήκαν ταχύτατα μπροστά και χρειάστηκε μία μεγάλη επέμβαση του Βλαχοδήμου σε προβολή του Νταβιτασβίλι (105’) για να μας γλιτώσει από το 1-0.
Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, η ελληνική δημιουργικότητα έπεσε ξανά και υπήρξαν δύο περιπτώσεις που το ενδεχόμενο των πέναλτι κλωνίστηκε για λίγο.
Στην πρώτη (110’) ο Τσιταϊσβίλι με σλάμομ σκιέρ πέρασε πέντε παίκτες, όμως ο Βλαχοδήμος έκοψε με το πόδι, ενώ στην τελευταία φάση του ματς, ο Μικαουτάτζε έκανε την κίνηση πίβοτ, όμως το σουτ του πέρασε ελάχιστα άουτ.