Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟMORE OF FOOTBALLΥπέκυψε στην ανωτερότητα των Σκοτσέζων

Υπέκυψε στην ανωτερότητα των Σκοτσέζων

Ανήμερα της 25ης Μαρτίου η Κύπρος επέλεξε να διεκδικήσει με «κλεφτοπόλεμο» τον βαθμό στην έδρα της Σκωτία, μα πάλι κατατροπώθηκε. Η ήττα με 3-0 στην πρεμιέρα του α’ ομίλου των προκριματικών του EURO 2024 ήρθε φυσιολογικά για την ομάδα μας, που δεν μπόρεσε να βγάλει έστω μια φάση σε όλο το 90λεπτο.

Σε γενικές γραμμές επικράτησε η καλύτερη ομάδα στον αγωνιστικό χώρο και το αποτέλεσμα είναι δίκαιο, έστω και αν τα δύο τελευταία τέρματα σημειώθηκαν στο 87’ και στο 90’+3. Έως εκείνο 0-1 ήμασταν στο κόλπο, ανεβήκαμε προσπαθώντας να πιέσουμε, αλλά δίχως να μας αισθανθεί ιδιαίτερα η αντίπαλη άμυνα.

Το ματς
Το παιχνίδι ήταν όπως το περιμέναμε. Η Σκωτία κυριάρχησε από την αρχή, κρατούσε την μπάλα και η Κύπρος με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς προσπαθούσε να την κρατήσει μακριά από την περιοχή της.

Εντούτοις, αυτό δεν κατέστη δυνατά για όλο το 45λεπτο. Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι δημιούργησαν τρεις καλές ευκαιρίες, με τη μία να μετουσιώνεται. Στο 21’ ο ΜακΓκίν άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ έπειτα από σέντρα του Ρόμπερτσον και κόντρα στο πόδι του Γκόγκιτς.

Πριν από το τέρμα και μετά, ο Δημητρίου πραγματοποίησε δύο σωτήριες επεμβάσεις σε κόρνερ έπειτα από σουτ, πρώτα του Χίκεϊ (13’) και έπειτα του Άνταμς (43’).Δεν άλλαξε πολύ η εικόνα του παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο, με τις φάσεις να είναι πάλι από τους Σκωτσέζους. Αφού τη γλιτώσαμε στη φάση διαρκείας του 69’ με τα σουτ των Κρίστι και ΜακΤόμινεϊ να μπλοκάρονται από τους Γκόγκιτς και Ρομπέρζ, δεν συνέβη το ίδιο στο 87’.

Ο Κρίστι έκλεψε μετά από λάθος του Ιωάννου, σέντραρε, ο Ντάικς έκανε την κεφαλιά και ο ΜακΤόμινεϊ με κοντινό σουτ νίκησε τον Δημητρίου.

Ο Κρίστι έκλεψε μετά από λάθος του Ιωάννου, σέντραρε, ο Ντάικς έκανε την κεφαλιά και ο ΜακΤόμινεϊ με κοντινό σουτ νίκησε τον Δημητρίου. Στο 90’+3 ήρθε άλλο ένα γκολ με σουτ από τον ίδιο ποδοσφαιριστή, ενώ δύο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Ιωάννου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Σκοτία (Στιβ Κλαρκ): Γκαν, Ρόμπερτσον, Χάνλεϊ, Τιέρνι, ΜακΓκίν, Άνταμς (57′ Ντάικς), ΜακΓκρέγκορ, Πορτέους, Άρμστρονγκ (67′ ΜακΤόμινεϊ), Τζακ (67′ Κρίστι), Χίκι (79′ Πάτερσον).

Κύπρος (Τιμούρ Κετσπάγια): Δημητρίου, Αντωνίου, Λαΐφης, Γκόγκιτς (79′ Λοΐζου), Ρομπέρζ, Ν. Ιωάννου, Κούσουλος (46′ N. Σπόλιαριτς), Αρτυματάς, Χ. Κυριάκου (68′ Χαραλάμπους), Κάστανος (79′ Τζιωνή), Πίττας.

Σκόρερ: 21′ ΜακΓκίν, 87′, 90′ + 0 ΜακΤόμινεϊ.