Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΑΘΛΗΤΙΚΑ ΚΥΠΡΟΣΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΈχασε από την Πρίστινα με 70-67 για την Βαλκανική Λίγκα

Έχασε από την Πρίστινα με 70-67 για την Βαλκανική Λίγκα

Αν και είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, εν τούτοις η Payabl. EKA ΑΕΛ δεν κατάφερε να κερδίσει την Πρίστινα του Κοσσόβου στο τελευταίο παιχνίδι των δυο ομάδων για τη φάση των ομίλων στη Βαλκανική Λίγκα. Η ΑΕΛ, που είχε προηγηθεί στο ημίχρονο με 36-31, λίγο μετά την έναρξη της 4ης περιόδου είχε αποκτήσει προβάδισμα με +9 και με σκορ 63-54.

Όμως στα τελευταία 6`06’’ η Πρίστινα με 16-4 σερί, ανέτρεψε τη διαφορά και τελικά πήρε τη νίκη με 70-67. Κορυφαίος για την ΑΕΛ ήταν ο Flowers (26 πόντοι, 2/2 βολές, 6/12 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 10 ριμπάουντ). Σε αργό ρυθμό ξεκίνησε η αναμέτρηση με την ομάδα της Πρίστινα να διατηρεί ένα ελαφρύ προβάδισμα, καθώς με αυτό το τέμπο η ΑΕΛ αντιμετώπιζε δυσκολίες στο εκτελεστικό κομμάτι.

Η μικρή διαφορά για την ομάδα του Κοσσόβου ήταν σταθερή στο μεγαλύτερο χρονικό διάστημα του 1ου κομματιού της αναμέτρησης και έτσι στο 10`, η Πρίστινα προηγήθηκε με 22-19.

Στη 2η περίοδο όμως η ΑΕΛ βρήκε τις λύσεις τόσο σε άμυνα, όσο και στην επίθεση και έτσι πήρε προβάδισμα στο σκορ. Οι Shepherd, Flowers, έδιναν τις περισσότερες λύσεις στην ομάδα της Λεμεσού, το οποίο μπορεί να μην είχε ξεπεράσει τους 5 πόντους, αλλά η άμυνα της γηπεδούχου, δέχθηκε μόλις 9, κατά τη 2η περίοδο και με την ολοκλήρωση της, η ΑΕΛ ήταν μπροστά με 36-31. Στην 3η περίοδο η ομάδα του Κοσσόβου ξεκίνησε καλύτερα και στις αρχές, προσπέρασε με 44-42.

Αλλά παρά τον αργό ρυθμό που είχε πάρει και πάλι το παιχνίδι, η ΑΕΛ κατέγραψε στη συνέχεια ένα 8-0 σερί, για να προσπεράσει με 50-44 και ενώ λύσεις στην επίθεση έδινε και ο Mcclure

Στο 30`, η ΑΕΛ ήταν μπροστά με 53-47.

Απέμενε η 4η περίοδος και βέβαια τίποτα δεν είχε ακόμα κριθεί.

Όμως τη στιγμή που η άμυνα της γηπεδούχου είχε τις λύσεις στην άμυνα, περιορίζοντας τα ατού της αντιπάλου της, κατάφερε λίγο μετά το 34`, να αποσπαστεί με +9 (63-54 το σκορ).

Στη συνέχεια όμως η ομάδα του Κοσσόβου, καταγράφοντας ένα σερί 9-1, έριξε τη διαφορά στον πόντο (65-64), κάτι που έγινε λίγο μετά το 38` και έτσι η αναμέτρηση οδηγήθηκε σε αγωνιώδη τελικά χρονικά σημεία.

Στο 39`09’’ η Πρίστινα ισοφάρισε σε 67-67, ενώ με τρίποντο του Clark στο 39`48“ προσπέρασε με 70-67 και πήρε τελικά τη νίκη με αυτό το σκορ, καθώς στη λήξη του χρόνου ο Mcclure αστόχησε σε τρίποντο.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 36-31, 53-47, 67-70.

Payabl. EKA ΑΕΛ (Κάλια Παπαδοπούλου): Grant, Mcclure 13 (2), Μύθιλλος, Shepherd 15, Αρμακόλας, Μονιάτης, Davis 7, Χριστοφίδης, Makuoi 4, Flowers 26 (4), Γεωργίου 2.

Πρίστινα (Albert Sulejmani): Clark 19 (2), Do. Smith, Armstead 2, Wilson 12, Rugova 2, Demi 3, Davis 2, Ejupi, Sirko 2, Di. Smith 28 (3).