Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟMORE OF FOOTBALLΕίμαστε φιλότιμοι, αλλά πάλι χάσαμε

Είμαστε φιλότιμοι, αλλά πάλι χάσαμε

Αυτή την φορά η Εθνική μας άφησε καλές εντυπώσεις. Δέχτηκε την ήττα από την Σερβία στο «Αρένα» με 0-1 με γκολ του Σάβιτς στο 7’, ωστόσο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο πάλεψε για την ισοφάριση, ενώ είχε και δοκάρι με τον Πίττα.
Οι διεθνείς δεν πρόλαβαν καλά να αντιδράσουν και δύο λεπτά μετά που δέχτηκαν το γκολ, οι Σέρβοι κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Λαίφη στην περιοχή. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μίτροβιτς αλλά ο Μολ έπεσε σωστά και απέκρουσε το πέναλτι.

Οι διεθνείς μας που ήταν καλύτεροι στο δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με το πρώτο έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 62’ με τον Πίττα να κάνει δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να κτυπάει στο δοκάρι.
Πάντως η Εθνική έψαξε το δεύτερο γκολ και ήταν πιο απειλητική από την Σερβία που έριξε αρκετή ταχύτητα στο δεύτερο μέρος.

Κύπρος: Μολ, Καρώ (6′ Κυπριανού), Γκόγκιτς, Λαίφης, Χ. Κυριάκου (88′ Πηλέας), Κορέια, Κούσουλος (74′ Αρτυματάς), Ανδρέου (46′ Ντ.Σπόλιαριτς), Χαραλάμπους (83′ Χρυσοστόμου), Λοίζου, Πίττας (88′ Κακουλλής)
Σερβία: Ραίκοβιτς, Μιλένκοβιτς, Μάσοβιτς, Μπάμπιτς, Ζίβκοβιτς, Μιχαίλοβιτς, Λούκιτς (46′ Γιόβιτς), Κόστιτς (63′ Ζντιέλαρ), Σάμαρτζιτς (46′ Τάντιτς), Σ.Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (75′ Μπαζντάρ), Μίτροβιτς (63′ Γκατσίνοβιτς)