Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥΝίκη με ανατροπή στο ντεμπούτο Αντόνε!

Νίκη με ανατροπή στο ντεμπούτο Αντόνε!

Τη διαδρομή κόλαση – παράδεισος έκανε ο Απόλλων στην Πάφο. Οι γαλάζιοι της Λεμεσού επικράτησαν 3-1 με ανατροπή του Ακρίτα στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την 24η αγωνιστική του πρωταθλήματος, και πήραν το πάνω χέρι στη μάχη για είσοδο στην πρώτη εξάδα.

Στο ντεμπούτο του Μπογκντάν Αντόνε στον πάγκο τους οι περσινοί πρωταθλητές πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και έφεραν «τούμπα» το ματς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τόρες στο 20’, όμως στην επανάληψη ο Απόλλων συνδέθηκε με τα δίχτυα και κατάφερε να επιστρέψει στις επιτυχίες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες.

Δύο γκολ πέτυχε ο Ιωάννης Πίττας (63′, 88′) και έφθασε τα ένδεκα γκολ στο πρωτάθλημα, ενώ το δεύτερο τέρμα της λεμεσιανής ομάδας πέτυχε ο Ντόνιο. Καθοριστικός στην ανατροπή του σκορ ήταν ο Αμρ Ουάρντα, ο οποίος πιστώθηκε τις ασίστ στα πρώτα δύο τέρματα του Απόλλωνα. Άλμα δύο θέσεων έκανε ο Απόλλων, αφού ανέβηκε στην 5η με 38 βαθμούς. Στην τελευταία θέση με 12 βαθμούς παρέμεινε ο Ακρίτας.

Το ματς

Με διάθεση να ελέγξει τον ρυθμό και στόχο να φθάσει σε γρήγορο γκολ άρχισε το παιχνίδι ο Απόλλων. Η ομάδα της Λεμεσού άσκησε πίεση στον Ακρίτα και μετά το πρώτο δεκάλεπτο δημιούργησε τρεις καλές ευκαιρίες, χωρίς όμως να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα του Περντρέου. Στο 15’ ο Τόνιο έκανε σουτ στην κίνηση, αλλά δεν σημάδεψε σωστά. Στο 17’ ο Πίττας σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής και για μερικά εκατοστά δεν βρήκε στόχο, ενώ την ίδια κατάληξη είχε η κεφαλιά του Κύπριου φορ δύο λεπτά αργότερα.

Κόντρα στη ροή του αγώνα ο Ακρίτας προηγήθηκε του Απόλλωνα. Στο 20’, ο Πικής έκανε ωραία κάθετη πάσα στον Τόρες, ο οποίος με διπλή προσπάθεια κατάφερε να νικήσει τον Γιοβάνοβιτς, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των περσινών πρωταθλητών και με το δεύτερο γκολ του στο πρωτάθλημα έβαλε την ομάδα της Χλώρακας σε θέση οδηγού.

Ο Απόλλων άγγιξε την ισοφάριση στο 23’, όμως ο Περντρέου έκανε σπουδαία εξ επαφής απόκρουση σε κεφαλιά του Πίττα. Διαμαρτυρήθηκε ότι πέρασε τη γραμμή τέρματος ο φορ του Απόλλωνα. Διαιτητής και VAR είχαν αντίθετη άποψη, με τις επαναληπτικές προβολές να μην ξεκαθαρίζουν κατά πόσο η μπάλα πέρασε τη γραμμή ή όχι.

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το δεύτερο ημίχρονο. Οι ποδοσφαιριστές του Μπογκντάν Αντόνε συνδέθηκαν με τα δίχτυα και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Με κεφαλιά του Ιωάννη Πίττα στο 63’ ο Απόλλων ισοφάρισε σε 1-1. Ο πιο αξιόπιστος σκόρερ της λεμεσιανής ομάδας έβγαλε το φίδι από την τρύπα με ωραία γυριστή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Αμρ Ουάρντα. Η ομάδα της Λεμεσού έφερε «τούμπα» το ματς στο 72’ με τον Ντόνιο. Δημιουργός του τέρματος και πάλι ο κεφάτος Αμρ Ουάρντα, ο οποίος κράτησε όσο έπρεπε την μπάλα από αριστερά, την κατάλληλη στιγμή έκανε τη σέντρα και ο Ντόνιο με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ιωάννης Πίττας στο 88’, με τρομερό σουτ ανάμεσα στους δύο κεντρικούς αμυντικούς του Ακρίτα. Ήταν το ενδέκατο γκολ του Κύπριου φορ στο πρωτάθλημα, ξεπέρασε την περσινή του επίδοση (10 γκολ), σκόραρε για τέταρτο διαδοχικό ματς και κλείδωσε το «διπλό» για τον Απόλλωνα.