Εγγραφή στο Newsletter

Limassol Today - Asset 10
ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΡΗΣ ΛΕΜΕΣΟΥΕύκολο «πράσινο» απόγευμα!

Εύκολο «πράσινο» απόγευμα!

Ένα από τα πιο εύκολα και άνετά απογεύματά του, πέρασε ο Άρης Λεμεσού στο «Άλφαμεγα» στο Κολόσσι, εκεί όπου «πάτησε» τη Νέα Σαλαμίνα κερδίζοντάς την 3-0 στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής και ανέβηκε προσωρινά στην 3η θέση με 49 πόντους, προσπερνώντας την Πάφος FC που έχει έναν πόντο λιγότερο και αγωνίζεται τη Δευτέρα (20/02) με την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Από το πρώτο ημίχρονο είχαν όλα τελειώσει, μιας και μέχρι το 5’, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» προηγείτο με 3-0. Μόνος του έπαιζε ο Άρης ουσιαστικά. Αρχικά ο Κακόριν με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (το κέρδισε ο Μπαμπίκα σε ανατροπή του από τον Σαλαλίχ) άνοιξε το σκορ. Ενώ το 2-0 διαμορφώθηκε από σουτ του Γκομίς εντός περιοχής σε μία φάση που ο Σενεγαλέζος στράικερ «έπιασε» στον ύπνο τους αμυντικούς των ερυθρόλευκων κάνοντας τα δύσκολα να φαίνονται πολύ εύκολα. Το 3-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, διαμορφώθηκε στο 36’ με αυτογκόλ του Κατσικά μετά από γύρισμα του Πηλέα.

Οι ερυθρόλευκοι πάντως, γλίτωσαν τον περαιτέρω… διασυρμό, επειδή έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες, τόσο ο Στρούτσι, όσο και ο Κακόριν, με τον Ρώσο μάλιστα να χάνει ευκαιρία από αυτές που λέμε «άχαστες».

Στην επανάληψη, μπήκε δυνατά η Νέα Σαλαμίνα, ασκώντας πίεση στον… χαλαρό Άρη. Απείλησε μάλιστα σοβαρά για πρώτη φορά στο παιχνίδι με τον Μάντζεκ στο 54’. Μπορούσαν και κυκλοφορούσαν την μπάλα οι ερυθρόλευκοι, προσπαθούσαν να κάνουν το παιχνίδι τους έχοντας ανούσια υπεροχή και στο τελευταίο μισάωρο, έδειχναν πως συμβιβάστηκαν με την ιδέα της ήττας, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έκαναν κάποιου είδους… συντήρηση, ενώ έγιναν και αλλαγές για «φρεσκάρισμα». Το σκορ δεν διαφοροποιήθηκε και το 3-0 ήταν το αποτέλεσμα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Άρης (Τόμι Γίνιγκεν): Βανά-Άλβες, Μποακί, Γιαγκό, Μπρόρσον, Πηλέας (63′ Καζού), Μπένγκτσον (75′ Μονέ-Πακέ), Μπράουν, Στρούτσκι, Μπαμπίκα (63′ Μαγιαμπέλα), Γκομίς (63′ Στεπίνσκι), Κακόριν (80′ Σπόλιαριτς).

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Κατσικάς (46′ Μαργκάσα), Οφόρι, Σαλαλίχ (73′ Κουμούρης), Mαλεκκίδης, Μάντζεκ (Φράγκος), Καρλίτος (64′ Μιγκελίτο), Φελίπε (73′ Τιάγκο), Τσίκο.