Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΑΡΧΙΚΗΚΥΠΡΙΑΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟMORE OF FOOTBALLΠρόκριση για Ολλανδία και Σενεγάλη!

Πρόκριση για Ολλανδία και Σενεγάλη!

Μια μεγάλη νίκη-πρόκριση στη φάση των «16» του φετινού Παγκόσμιου Κυπέλλου πανηγυρίζει η Σενεγάλη, η οποία επικράτησε με 2-1 στον… τελικό του 1ου ομίλου κόντρα στο Εκουαδόρ, τερματίζοντας στη δεύτερη θέση και πίσω από την Ολλανδία!

Χάρη στα γκολ των Ισμαϊλά Σαρ (πέναλτι στο 44’) και Κουλιμπαλί (70’) , οι Αφρικανοί προκρίθηκαν στους «16» ενός Μουντιάλ για δεύτερη φορά στην ιστορία τους και πρώτη μετά από το 2002, στην χρονιά που έφτασαν μέχρι τα προημιτελικά στη διοργάνωση που διεξήχθη σε Κορέα και Ιαπωνία.

Από την άλλη, απογοήτευση για το Εκουαδόρ, το οποίο θα προκρινόταν ακόμα και σε περίπτωση ολοκληρώνονταν ισόπαλο. Ισοφάρισε προσωρινά ο Καϊσέδο, αλλά μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Κουλιμπαλί σκόραρε το νικητήριο γκολ για τη Σενεγάλη.

Το ματς

Η Σενεγάλη ήταν εκείνη που ξεκίνησε δυνατότερα την αναμέτρηση, αφού ήταν και η ομάδα που ήταν αναγκασμένη να ψάξει το γκολ, γνωρίζοντας πως με ισοπαλία θα αποκλειόταν. Στο 3ο κιόλας λεπτό ο Ιντρίσα Γκέιγ βρέθηκε ολομόναχος στη μεγάλη περιοχή του Εκουαδόρ, αλλά σούταρε με δύναμη άουτ, ενώ στο 8’ ο Σαμπαλί έβγαλε με όμορφη κάθετη τετ-α-τετ τον Ντιά, με τον τελευταίο να σουτάρει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γκαλίνδες.

Η ομάδα του Αλιού Σισέ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε μία ακόη ευκαιρία στο 24′, όταν ο πολύ δραστήριος Σαρ πίεσε και έκλεψε, αλλά το φαλτσαριστό του σουτ κόντραρε στον Τόρες και πέρασε άουτ. Τελικά, οι Αφρικανοί κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα κόντρα στο ακίνδυνο Εκουαδόρ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Σαρ να παίρνει πέναλτι από τον Χινκαπιέ και τον ίδιο να εκτελεί εύστοχα, για το 0-1 στο 44′.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Εκουαδόρ πήρε την κατοχή ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης και στο 49′ απείλησε με μακρινό σουτ του Σιφουέντες, ενώ στο 57′ ο Εστράδα πήρε κεφαλιά μετά από όμορφη σέντρα του Εστουπινιάν, αλλά ο Μεντί μπλόκαρε εύκολα. Στο 68′ το Εκουαδόρ ισοφάρισε μετά από εκτέλεση κόρνερ, κεφαλιά του Τόρες και κοντινό πλασέ του Καϊσέδο, αλλά η χαρά του κράτησε μόλις δύο λεπτά, αφού στο 70′ ο Ιντρίσα Γκέιγ εκτέλεσε φάουλ, ο Βαλέντσια έδιωξε άτσαλα και ο Κουλιμπαλί από κοντά «έφραψε» με πλασέ το 1-2.

Στο 76′ το Εκουαδόρ έφτασε ξανά κοντά στην ισοφάριση, αλλά ο Μεντί είχε απάντηση σε όμορφο γυριστό του Πλάτα από το ύψος του πέναλτι, με τη Σενεγάλη να αντέχει στη μεγάλη πίεση που της άσκησαν οι αντίπαλοί της στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, επικρατώντας με 2-1 και πανηγυρίζοντας μια ιστορική πρόκριση!

Χωρίς να… γκαζώσει, η Ολλανδία «καθάρισε» άνετα το Κατάρ (2-0) και με επτά βαθμούς προκρίθηκε στους «16» ως πρώτη από τον 1ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου, περιμένοντας τον δεύτερο από το 2ο γκρουπ.

Πρώτη και άνετη στον 1ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου η Ολλανδία!

Η ομάδα του Λουίς Φαν Χααλ, χωρίς να ιδρώσει, επικράτησε άνετα 2-0 του Κατάρ, σκόραρε από μία φορά σε κάθε ημίχρονο με τους Χάκπο (26′) και Φρένκι Ντε Γιονγκ (49′) και τερμάτισε στην πρώτη θέση του 1ου ομίλου με 7 βαθμούς, έναν περισσότερο από τη δεύτερη Σενεγάλη.

Οι «οράνιε» επιβεβαίωσαν για ακόμη μία αναμέτρηση την ανωτερότητά τους και περιμένουν το βράδυ να μάθουν την δεύτερη ομάδα του 2ου ομίλου, με την οποία θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στη φάση των «16».

Το ματς

Οι «οράνιε» μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και στα πρώτα 20 λεπτά της αναμέτρησης απείλησαν επτά φορές την εστία τους Μπάρσαμ, ωστόσο οι Ντεπάι, Κλάασεν και Μπλιντ δεν μπόρεσαν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Κατάρ. Ότι δεν κατάφεραν οι συμπαίκτες του, το έκανε με ένα φανταστικό τέρμα ο Χάκπο στο 26′. Ο Ντεπάι κουβάλησε ωραία την μπάλα, μοίρασε Χάκπο, εκείνος συνεργάστηκε με τον Κλάασεν και όταν έγινε αποδέκτης της μπάλας, την έστειλε στα δίχτυα με ένα πανέμορφο σουτ εκτός περιοχής για το 1-0!

Από την επίτευξη του γκολ και μετά, το σύνολο του Λουίς Φαν Χάαλ έριξε αισθητά τον ρυθμό της αναμέτρησης, κυκλοφορώντας την μπάλα στο ύψος της μεσαίας γραμμής. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το 1-0 υπέρ των Ολλανδών να παραμένει.

Το δεύτερο μέρος άρχισε όπως ξεκίνησε για τους Ολλανδούς, με την μόνη διαφορά πως κατάφεραν να σκοράρουν. Στο 49ο λεπτό ο Ντεπάι βρέθηκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, ο Μπάρσαμ έκανε εκπληκτική επέμβαση, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Φρένκι Ντε Γιονγκ, ο οποίος πολύ εύκολα πλάσαρε στην ανυπεράσπιστη εστία για το 2-0!

Οι «οράνιε« έριξαν ξανά αισθητά τον ρυθμό, και απειλούσαν ανά διαστήματα. Στο 69΄ο Μπεργκχάους σκόραρε σε κενή εστία, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε σωστά για χέρι του Χάκπο στην αρχή της φάσης.